Fatalna sytuacja w polskiej psychiatrii dziecięcej

dodane 11.01.2019 12:51

PAP |

Jedną z największych barier dla rozwoju tej części systemu opieki zdrowotnej jest niedobór kadr specjalistycznych - oceniło Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytania PAP ws. opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. W Polsce zatrudnionych jest 416 psychiatrów dziecięcych.

W ostatnich dniach rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego alarmował, że w szpitalach psychiatrycznych dla dzieci brakuje miejsc i zamykane są kolejne oddziały. Wskazał, że szczególnie trudna jest sytuacja na Podlasiu i Mazowszu. "Dzieci leżące na dostawkach czy łóżkach polowych, a nawet odsyłane do domów, to już +standard+ w psychiatrii dziecięcej" - napisał Bodar.

W piśmie przesłanym PAP resort zdrowia przyznał, że "w województwie podlaskim NFZ nie podpisał kontraktów związanych ze stacjonarną opieką psychiatryczną". "Dzieci i młodzież z tego terenu korzystają z placówek w sąsiednich województwach" - informuje MZ.

Z kolei na Mazowszu stacjonarną opiekę psychiatryczną dzieciom i młodzieży oferują: Instytut Psychiatrii i Neurologii (Warszawa); Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii (Otwock, Zagórze, Józefów - działalność oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Józefowie do końca stycznia jest zawieszona, działa natomiast oddział dla młodzieży); Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie; Szpital Mazowiecki w Garwolinie oraz Uzdrowisko Konstancin-Zdrój Niepubliczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej.

W ocenie resortu jedną z największych barier dla rozwoju tej części systemu opieki zdrowotnej jest niedobór kadr specjalistycznych. Z tego powodu przygotowany został projekt kształcenia psychoterapeutów dzieci i młodzieży, który zostanie sfinansowany ze środków unijnych pozostających w dyspozycji MZ.

Z danych MZ wynika, że w listopadzie ubiegłego roku w Polsce pracowało 416 psychiatrów dzieci i młodzieży oraz 4159 psychiatrów. Oznacza to, że liczba lekarzy tej specjalności stale rośnie - 10 lat wcześniej, pod koniec 2008 r. było odpowiednio 261 psychiatrów dziecięcych i 3310 psychiatrów.

W lutym ubiegłego roku minister powołał zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w skład którego wchodzą eksperci i praktycy zajmujący się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. "Zadaniem zespołu jest przygotowanie koncepcji nowego modelu opieki psychiatrycznej, który powinien opierać się o nowe zdefiniowanie ról poradni psychologiczno-pedagogicznych w systemie oświaty oraz stopniową zmianę systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego" - wskazuje MZ.

Podstawą tego modelu mają być poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które w razie potrzeby mogłyby zasięgać pomocy ze strony specjalistów. Wdrożenie tego modelu - jak zaznacza MZ - "będzie wymagało dalszej ścisłej współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, zwiększania świadomości i kompetencji wśród pracowników systemu oświaty, zmian legislacyjnych oraz finansowania poradni i jednostek opieki psychiatrycznej".

MZ poinformowało także, że kończy prace nad projektem zmian w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Proponowane przepisy mają m.in. zwiększyć dostępność do świadczeń realizowanych przez psychiatrów dziecięcych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DZIECI, MZ, PAP, PSYCHIATRIA, RPO, SPOŁECZEŃSTWO, ZDROWIE

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Marianna 04.03.2019 21:18
Niezalogowany użytkownik To, że wiele dzieci uznawane jest za wymagające pomocy psychiatry, wynika z tego, że mamy wobec dzieci jakieś dziwne, nierealistyczne oczekiwania - stąd do psychiatry odsyłane jest i dziecko nadmiernie ruchliwe, i skłonne do bójek (bo agresywne, z zaburzeniami zachowania) i smutne (bo to pewnie deprecha) i bardzo nieśmiałe (bo to pewnie coś z szerokiego "spektrum autyzmu"). Pamięta jeszcze ktoś przygody sympatycznego Mikołajka i jego szkolnego kolegę Euzebiusza, który częstował swoich kolegów znienacka "fangą w nos." Dziś jak nic musiałby się leczyć. Jesteśmy baaardzo tolerancyjni, a każda odmienność zachowania u dziecka może się skończyć ostemplowaniem... A do tego zdarzająca się jeszcze tu i ówdzie patologia czyli kombinowanie rodziców. Naprawdę. Trudno mi ocenić skalę zjawiska, ale parę przykładów znam. Ot, choćby "autystyczny" chłopaczek, u którego po wyjeździe do Anglii nastąpiło cudowne ozdrowienie - szybko nauczył się angielskiego, zintegrował z klasą, dziś studiuje i marzy o pracy w policji. Albo chłopak autentycznie głuchy i funkcjonujący na poziomie upośledzenie umiarkowanego, ale jeszcze wleczony do psychiatry na wszelki wypadek, bo a nuż papiery okażą się dla orzecznika niewystarczające...
Plusów: 0 podaj nick 12.01.2019 20:24
Niezalogowany użytkownik gros osób ma problemy z przyswajaniem witamin z gr. B czy kwasu foliowego w wersji powszechnie aplikowanej, jeśli już powinny brać je w formie zmetylowanej, niestety te tematy to abstrakcja dla większości niby lekarzy, temat zbywany, może dlatego że wszelkie problemy metaboliczne tego typu to często następstwa zatruć czy uszkodzeń poszczepionkowych, więc następny temat tabu
Plusów: 2 Barbara 11.01.2019 21:29
Niezalogowany użytkownik Bardzo polecam zaznajomienie się z opracowaniami psychiatry dr Hoffera, który widział przyczynę zachorowań na depresję czy schizofrenię w niedoborach witaminowych; szczególnie w brakach witamin z grupy B . Dzisiejsza dieta bardzo bogata w cukier ( największy "złodziej" witamin B) ,gluten, mięso wątpliwej jakości i konserwanty i uboga w zieleninę i owoce przyczynia się do braków witaminowych w organizmie. Dr Hoffer leczył swoich pacjentów witaminami a nie lekami syntetycznymi. Bliska mi, młoda osoba choruje na depresję dlatego zainteresowałam się tym tematem. Po odstawieniu cukru i kuracji witaminami czuje się o niebo lepiej. Polecam temat do rozeznania wielu rodzicom. Oczywiście nic nie zastąpi ruchu na świeżym powietrzu, rozmowy , czasu dla dziecka, bezpieczeństwa i miłości w rodzinie.
Plusów: 0 podaj nick 11.01.2019 19:32
Niezalogowany użytkownik kosher interes najważniejszy

wszystkie komentarze >