107,6 FM

Benemerenti dla archidiecezji warszawskiej

Ordynariat Polowy docenił współpracę w zakresie kształcenia przyszłych kapelanów wojskowych i posługę bp. Stanisława Galla.

Podczas gali, która odbyła się 12 stycznia w Klubie Wojskowym Akademii Technicznej w Warszawie, statuetkę Benemerenti ("dobrze zasłużonym") Ordynariatu Polowego z rąk bp.Józefa Guzdka odebrał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Archidiecezja otrzymała ją m.in. za kształcenie alumnów przeznaczonych do posługi w Ordynariacie Polowym i posługę pierwszego biskupa polowego, którym został w 1919 r. sufragan warszawski bp Stanisław Gall.

- Może mało pokornie powiem, ale rzeczywiście bp Stanisław Gall był niezwykle kompetentnym i doskonale przygotowanym człowiekiem oddanym przez kard. Aleksandra Kakowskiego dla dobra duszpasterstwa wojskowego w imię zasady ewangelicznej, że diecezja dała nie to, czego jej zbywało, tylko dała rzeczywiście człowieka niezwykle wartościowego, który po skończeniu misji w wojsku powrócił do diecezji - powiedział metropolita, odbierając wyróżnienie.

Zwrócił również uwagę, że dzięki współpracy Ordynariatu Polowego i archidiecezji warszawskiej w seminarium metropolitalnym kształcą się przyszli kapelani wojskowi. 

Laureatowi Benemerenti towarzyszy także wyróżnienie medalem "Milito pro Christo". Podczas gali oprócz kard. Kazimierza Nycza uhonorowani zostali duchowni i pracownicy archidiecezji: ks. inf. Stanisław Kur, ks. prał. Janusz Bodzon, Stanisław Kalinowski i Danuta Baszkowska.

Oprócz archidiecezji warszawskiej, Benemerenti uhonorowano żołnierzy wojsk inżynieryjnych za „działania na rzecz odbudowy kraju po I i II wojnie światowej, ofiarną pomoc świadczoną społeczeństwu w czasie klęsk żywiołowych oraz za wsparcie organizacyjne w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie”.

Benemerenti jest doroczną nagrodą przyznawaną przez Ordynariat Polowy od 1995 roku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama