107,6 FM

Pięć słów jak gilotyna na cienkim sznurku

Kto nie uwierzy, będzie potępiony. Mk 3,16b

Mk 16,15-18

Po swoim zmartwychwstaniu Jezus ukazał się Jedenastu i powiedział do nich:
„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.

Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: W imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą i ci odzyskają zdrowie”.


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jerzy Szymik
Gość Niedzielny

 

Kto nie uwierzy, będzie potępiony. Mk 3,16b

Ha, tych pięć słów to jest dopiero zagwozdka. Ileż wysiłku ostatniego półwiecza, ileż uczonych dywagacji teologów, by stępić ostrze tych pięciu słów. By im wyrwać zęby. Kim jestem, by oceniać, kto uwierzył, a kto nie? Wina jest po stronie tych, którzy marnie głosili. Jak potem tamci mieli uwierzyć? Niewierzący? Znam wśród nich tylu kapitalnych ludzi, oni nie mogą być potępieni. A kto to w ogóle wie, co znaczy uwierzyć? I co znaczy być potępionym? Na zawsze? A co z miłosierdziem Boga? To nie może być prawda, żeby Bogu się nie powiodło dzieło odkupienia, żeby dzieło i łaska Chrystusa były nieskuteczne. I tak dalej, i tym podobne. Żeby tylko tych pięć słów nie wisiało jak gilotyna na cienkim sznurku słowa Bożego nad setkami form naszej niewiary.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  25.01.2019 08:57
  W Ewangelii można zobaczyć gilotynę (koniecznie na cienkim sznurku) wisząca „nad setkami form naszej niewiary” lub rozpraszające ciemność śmierci światło Zmartwychwstania. Osobiście wybieram światło.
  doceń 0
 • CSOG
  25.01.2019 13:23
  "Żeby tylko tych pięć słów nie wisiało jak gilotyna na cienkim sznurku słowa Bożego nad setkami form naszej niewiary. " Pięknie powiedziane. I mądrze.
  doceń 0
 • Przem
  25.01.2019 15:58
  Niewiara świadectwem Wiary?
  doceń 0
 • Gabriela
  25.01.2019 23:28
  Niewiarę należy nie tyle uśmiercać, co rozpraszać, podobnie jak światło rozprasza ciemność. Jednak najpierw trzeba to światło (w sobie!) mieć. W przeciwnym razie pozostaje gilotyna. Należy wszakże pamiętać, ze sam akt zabicia niewiary wiary jeszcze nie zrodzi ...
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.