107,6 FM

Żywiecczyzna zasypana

Są osiedla odcięte od świata i nieprzejezdne lokalne drogi. Rajcza o krok od ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.

W tutejszym Urzędzie Gminy trwa stały dyżur, dotyczący koordynacji prac przy odśnieżaniu oraz przyjmowania zgłoszeń mieszkańców. Wszystkie służby zajmujące się zimowym utrzymaniem dróg i chodników pracują nieustannie. Gmina już wyasygnowała środki z rezerw budżetowych na poszerzenie zakresu prac, które muszą objąć nie tylko utrzymanie dróg, ale także zrzucenie śniegu z dachów szkół podstawowych, przedszkoli, ośrodka zdrowia i domu kultury - obiektów publicznych w Zwardoniu, Rycerce Górnej i Rajczy. Część mieszkańców tych miejscowości została odcięta od dostępu do dróg publicznych. Jeżeli sytuacja nie poprawi się w najbliższym czasie, władze gminy mogą być zmuszone do wnioskowania o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Podobnie przedstawia się sytuacja w gminie Ujsoły.
- Pomimo intensywnej, całodobowej pracy sprzętu służącego do odśnieżania, nie ma możliwości zapewnienia bezpiecznej komunikacji samochodowej na niektórych drogach - informuje wójt Tadeusz Piętka. Jednocześnie prosi mieszkańców przysiółków w Złatnej, Glinki i Soblówki o pozostawianie samochodów na przygotowanych parkingach znajdujących się w obrębie dróg powiatowych.
- Niezwłocznie po ustaniu opadów i ustabilizowaniu się sytuacji pogodowej umożliwiającej bezpieczną pracę sprzętu, na nieprzejezdne odcinki dróg zostaną skierowane poza pługami również koparki i wirniki - zapewniają władze gminy.

Poważne utrudnienia panują na drogach lokalnych Milówki, Kamesznicy, Lalik, Nieledwi i Szarego. Utrudnienia występują również na drogach wojewódzkich regionu, w okolicach Żywca, Łękawicy, a także w Szczyrku. W ciągu ostatnich godzin doszło do kilkunastu zdarzeń drogowych, głównie z udziałem samochodów ciężarowych, które miały problem ze zdobyciem nawet stosunkowo niewielkich podjazdów albo osuwały się do przydrożnych rowów. Odnotowano kilkadziesiąt kolizji z udziałem samochodów osobowych.

Policja apeluje nie tylko o ostrożną jazdę, dostosowaną do trudnych warunków atmosferycznych, ale również przypomina kierowcom o obowiązku odśnieżenia samochodów przed wyruszeniem w podróż.

« 1 »
 • gut
  16.01.2019 11:02
  Robi wrażenie ta sceneria. :) Jak w "Dolinie Muminków..." ;-d
  doceń 1
 • Stanisław_Miłosz
  16.01.2019 15:54
  Zima to zima, zasypanie stan naturalny. Trzeba się na taką okoliczność przygotować, świeczki, lampy i nafta, drewno na opał, coś na ząb na czas przetrwania. Trzeba się przygotować i nie pozwalć ogłupiać odwęglaczom klimatu.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama