107,6 FM

Mają za złe Jezusowi, że opowiadał bajki

Bez przypowieści nie przemawiał do nich. Mk 4,34a

Mk 4, 26-34

Jezus mówił do tłumów:
«Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».

Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu».

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jerzy Szymik
Gość Niedzielny

Bez przypowieści nie przemawiał do nich. Mk 4,34a

To ogromny problem dla wielu. Mają za złe Jezusowi, że uprawiał teologię literacką, a nie naukową. Że nie podawał definicji, że Jego językowi brak potrzebnej ścisłości, że opowiadał bajki (dosłownie i w przenośni). Że Jego mowa nie dorasta do algorytmicznej, uporządkowanej zerojedynkowo refleksji. Że Ewangelia nie zaczyna się od wyjaśnienia pojęć: przez „apostoła pierwszego” będzie tu dalej rozumiany Piotr itd. Więc chociaż procedujmy, mówią, domknijmy system, załóżmy komisję, zreformujmy wszystkie kurie tego świata, skończmy z wierszykami. Żadne gorczyczne ziarenko. Chrześcijaństwo to bardzo poważna sprawa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  01.02.2019 07:07
  W Bożym gorczycznym ziarenku jest nie tylko „małość”, ale tez potencjał i moc, których próżno szukać w niejednej ludzkiej, nadętej jak balon „poważnej sprawie”.
  doceń 3
 • Albert
  01.02.2019 10:00
  A za jaką to przyczyną królestwo Boże tak się rozrasta? Za sprawą prawdy i dobra. Każdy kto je pozna, ma je za największy skarb, bo rozumie jakie ono niesie dobro, dobro uszczęśliwiające. Królestwo Boże nie rozwija się w zakłamaniu, tak jak to jest obecnie, gdzie od dziecka człowiekowi zło przedstawiane jest jako dobro, a wszelkie dobro jest wyśmiewane i zakrywane zakłamaniem. Taki stan dotyka również Kościoła i to dlatego Kościół upada, w coraz mniejszym stopniu wypełniając Wolę Ojca.
  doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter