107,6 FM

Śp. prof. Ryszard Peryt spocznie w Panteonie Wielkich Polaków

Nastąpiła zmiana miejsca pogrzebu i pochówku zmarłego dyrektora Polskiej Opery Królewskiej. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 26 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej.

Pierwotnie śp. prof. Ryszard Peryt miał zostać pożegnany 26 stycznia w kościele św. Benona, przy ul. Pieszej na Nowym Mieście, z którym był związany od ponad 20 lat, także jako oblat Zgromadzenia Redemptorystów. Po Mszy św., która miał odprawić kard. Kazimierz Nycz, trumna z ciałem zmarłego miała zostać złożona w kwaterze redemptorystów na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.

Po uzgodnieniu z rodziną zdecydowano, że zmarły wybitny reżyser i człowiek głębokiej wiary, zostanie pochowany 26 stycznia w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wcześniej, o godz. 10, kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył liturgii pogrzebowej. Homilię wygłosi o. prof. Jacek Salij OP.

Prof. Ryszard Peryt, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, aktor, reżyser, doktor i profesor sztuki teatru, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie zmarł w środę 23 stycznia po długiej chorobie, w wieku 71 lat. W 2018 r. profesor został laureatem nagrody TOTUS TUUS za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej.

31 stycznia o godz. 19 w bazylice archikatedralnej na Starym Mieście w intencji zmarłego artysty i profesora zostanie odprawiona Msza św. z „Requiem” W.A. Mozarta, wykonywanym przez artystów Polskiej Opery Królewskiej.

Panteon Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej, nawiązuje do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych. Spoczęli w nim m.in. poeta - ks. Jan Twardowski, kapelan Rodzin Katyńskich - ks. prałat Zdzisław Peszkowski, pierwszy szef dyplomacji III RP - prof. Krzysztof Skubiszewski oraz tragicznie zmarli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem: pijar, twórca „Parafiady” - o. Józef Joniec, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, duszpasterz policjantów i motocyklistów - ks. Andrzej Kwaśnik, kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej - ks. Zdzisław Król; ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski; delegat Rządu na Kraj - Stefan Korboński i jego żona, polska działaczka niepodległościowa - Zofia Korbońska; przewodniczący Rady Narodowej RP - Zygmunt Szadkowski wraz z żoną Wandą Szadkowską, wicepremier Longin Komołowski.


 

Czytaj także:

Zmarł dyrektor Polskiej Opery Królewskiej

Ś.p. Ryszard Peryt - wspomnienie
Archidiecezja Warszawska

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama