107,6 FM

"Gazeta Wyborcza" ujawnia kolejne taśmy Jarosława Kaczyńskiego

Nowe taśmy zaprzeczają twierdzeniom Jarosława Kaczyńskiego, że między nim a biznesem Srebrnej jest mur. Stawiają też pod znakiem zapytania deklaracje majątkowe prezesa, który twierdzi, że nie prowadzi działalności gospodarczej - podaje wtorkowa "Gazeta Wyborcza".

"Kazimierz Kujda, mimo że nie jest prezesem Srebrnej, prowadzi w imieniu tej spółki negocjacje, obiecuje pomoc i deklaruje wsparcie żony. Rozmowy o prywatnym biznesie odbywają się w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Kujda prowadzi je, stojąc na czele tego urzędu" - pisze gazeta.

Jak dodano, ta rozmowa została nagrana w czerwcu 2018 r. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. "Austriak Gerald Birgfellner spotkał się tam z Kazimierzem Kujdą, szefem NFOŚ i jednym z najbliższych doradców prezesa PiS w sprawach biznesowych" - podaje.

"Srebrna nie zrezygnowała jeszcze wtedy z inwestycji w K-Towers, dwa wieżowce, które chciała wybudować w Warszawie. Jednak Birgfellner wyczuwał, że wokół projektu zaczyna się dziać coś złego, dlatego prosi Kujdę o pomoc w negocjacjach z zarządem Srebrnej. Prezes Funduszu nie miał już wtedy oficjalnie nic wspólnego ze spółką, na fotelu prezesa zastąpiła go żona Małgorzata" - pisze "Wyborcza".

"Ta zamiana ról to manewr, który powtarza się od lat: gdy prawica jest w opozycji, Kujda szefuje w Srebrnej, gdy rządzi PiS - zasila kierownictwo Funduszu Ochrony Środowiska" - dodaje.

Jak czytamy w gazecie, Kujda z Birgfellnerem znają się od dawna - już cztery-pięć lat temu biznesmen przymierzał się do inwestycji ze Srebrną. "Przy okazji najnowszego projektu dwóch wież panowie wspominają dawne czasy. Kujda opisuje, jak po każdej z rozmów Birgfellner jechał +do pana Kaczyńskiego+. Wspomina też, że w inwestycje Srebrnej był swego czasu zaangażowany Marcin Dubieniecki, ówczesny mąż Marty Kaczyńskiej. Ostatecznie w 2015 r. Dubienieckiego zatrzymano za nadużycia w PFRON, więc prezes PiS zablokował współpracę" - czytamy w "GW".

"Wszystko [musiało się dziać], powiedzmy, za zgodą pana Kaczyńskiego i to nie były moje negocjacje" opowiada Kujda w nagraniu przytoczonym przez "Wyborczą". O innym projekcie miał mówić: "Tłumaczyłem mu wszystko, w szczegółach. I długo wszystko było akceptowane przez niego, ale na koniec powiedział: nie".

"Przy projekcie K-Towers Kaczyński również miał być ostatnią instancją, człowiekiem, od którego zależy powodzenie inwestycji" - podkreśliła gazeta.

"To jest bardzo ważne dla Polski, dla naszej historii, dla wszystkiego" - mówi na nagraniu o dwóch wieżach Kujda. Birgfellner zachwyca się, że wieże będą "wyglądały jak bliźnięta" - pisze gazeta.

Jak podaje "GW", Kujda obiecywał, że pomoże Austriakowi w negocjacjach ze Srebrną, lecz nic z tego nie wyszło.

"Jak pisaliśmy, 27 czerwca 2018 r. spółka oświadczyła, że wstrzymuje inwestycję w wieże i nie zapłaci Birgfellnerowi +ani złotówki+. Potem Austriak nagrał dwie rozmowy z samym Kaczyńskim. Prezes PiS tłumaczył, że na przeszkodzie stoi polityka i że PiS musi wygrać kolejne wybory, by wrócić do sprawy. Zalecał, by biznesmen poszedł do sądu z żądaniem zapłaty za swoją pracę. Ostatecznie Srebrna nie zapłaciła. A Birgfellner zawiadomił prokuraturę, że Kaczyński go oszukał" - wskazuje "GW".

"Gazeta Wyborcza" opublikowała w zeszły wtorek stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 roku m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Pierwsza opublikowana przez "GW" rozmowa dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch 190-metrowych wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Budowa - jak poddała "GW" - miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro (1,3 mld zł). W biurowcu miałyby się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

W środę "GW" napisała, że Jarosław Kaczyński 20 razy spotykał się w centrali partii z austriackim biznesmenem, który miał w imieniu spółki Srebrna zbudować biurowiec; w jednej z rozmów brał udział prezes Pekao SA Michał Krupiński.

« 1 »
 • Stanisław_Miłosz
  05.02.2019 20:48
  Niezrozumiałe jest brnięcie Gazety Wyborczej w samo-sado-masochizm. Jeśli miała jeszcze wśród nieustannie malejącej liczby czytelników jakieś resztki wiarygodności, to straci je (a za tym póją pieniądze z reklam, ceny akcji Agory itd. itd.) do cna.

  Niesamowite, tacy wytrawni gracze co niejeden etap i zawirowanie "transformacji" przetrwali dali się komuś - Birgfellner to tylko słup, kukła pociągana za nitki (choć być może nie zdaje sobie sprawy z przypisanej mu roli) - podpuścić!

  Komu? To już rola dziennikarzy śledczych. Może jakaś tv Nowiczok się tym zajmie? Dzielnie się spisała z imieninami Hitlera, rzezią dzików, wołowymi nielegałami, to wykrycie niewidzialnej ręki prowadzącej Gazetę do upadku powinno być dla nich pestką.

  Jeśli mogę podać trop: niech szukają wśród tych, którym zależy na skłóceniu wszystkich ze wszystkimi w Polsce.
  doceń 5
 • POLAK Dojrzały
  27.03.2019 22:37
  OK . Powiem Tak. Dlaczego nie ma Polskich mediów ? Dlaczego gazety TV a nawet portale internetowe nie są Polskie mimo ,że w nazwa sugeruje inaczej? Dlaczego nie ma nawet już Polskiej kawy ? Dlaczego Allegro.pl podwyższa ceny x3 i utrudnia życie Polskim Przedsiębiorcom , których jest 100 tyś. ? Bo wszystko sprzedane zach. koncernom. Dlaczego Polacy nie wiedzą o tym ? Bo zajmują się "zmąconą wodą" przez opozycje. PiS to jedyna szansa dla Polski. Walczmy o swoje.
  doceń 0
 • POLAK Dojrzały
  27.03.2019 22:39
  Ludzi zajmijcie się tym co jest ważne dla was. Miejcie świadomość ,że Polska jest krajem wykupionym.
  doceń 0
 • POLAK Dojrzały
  27.03.2019 22:52
  Polska to kraj wykupiony. Media w 90 % nie nasze . Mącą wodę by odwrócić waszą uwagę od spraw ważnych. Kupujecie produkty ? Czytajcie z tyłu etykiety czy są polskie. Znajdzcie chociażby Polską kawę . Bo ostatnio miałem z tym problem. Wszystkie marki wykupione przez obce koncerny. Kocham PiS za to że są patriotami. Nie boją się niczego ani nikogo. Walczcie poprzez zakup tego co Polskie i oglądanie tylko Polskiej TV , słuchanie Polskiego Radia , czytanie Polskich gazet i portali. Przede wszystkim najważniejsza jest informacja . Nie wierzcie obcym koncernom ani politykom którzy was nawet raz okłamali. Jedyna szansa na dobrobyt to walka poprzez kupowanie Polskiego i słuchanie Polskich stacji a nie zagranicznych . Inaczej wszyscy wyjdziemy na tym jak zabłocki na mydle. Macie prawo wyboru . Bądżcie mądrzy dla siebie nie dla obcych.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama