107,6 FM

M. Jurek i M. Jakubiak chcą zbudować szeroką koalicję prawicy w wyborach do PE

Założyciel Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek oraz lider Federacji dla Rzeczypospolitej Marek Jakubiak zapowiedzieli, że chcą wspólnie "pracować nad zbudowaniem szerokiej, silnej koalicji niezależnej prawicy" na eurowybory. Liczą na prof. Roberta Gwiazdowskiego i prof. Mirosława Piotrowskiego.

Marek Jurek, który jest obecnie europosłem, oświadczył, że taka szeroka, niezależna prawica mogłaby pokazać, że w Polsce "opinia lewicowo-liberalna jest w mniejszości". Według niego trwają rozmowy z profesorami Robertem Gwiazdowskim i Mirosławem Piotrowskim w tej sprawie.

Jurek wymienił trzy sprawy, które powinny koalicjantów łączyć, m.in. reakcja na tzw. drugi Traktat Elizejski. "Niemcy i Francja zapowiadają bardzo silną współpracę, która ma wyznaczyć kierownictwo Unii Europejskiej. Dla Polski oznacza to walkę z tzw. dubbingiem socjalnym, czyli podważaniem kosztów pracy" - przypomniał polityk.

Jego zdaniem odpowiedzią władz Polski powinno być zawarcie "poszerzonego" Traktatu Wyszehradzkiego. "Skoro wewnątrz Unii Europejskiej Niemcy i Francja mogą zawierać traktaty państwowe, Europa Środkowa powinna zbudować silną, wspólną strukturę dla obrony naszych interesów, ale jednocześnie promować taką wizję współpracy europejskiej, która naprawdę chroni niepodległość i interesy naszych państw" - przekonywał Marek Jurek.

Europoseł mówił też, koalicjantów powinna łączyć Międzynarodowa Konwencja Praw Rodziny. Za trzecią "zasadniczą" kwestię uznał "rozwój oparty o własną walutę narodową". Zaznaczył, że nie będzie przekonywał do takich spraw dla niego "oczywistych", jak na przykład "imigracjonizm oraz obrona spójności społecznej".

B. poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak podkreślił, że Prawica Rzeczypospolitej i FDR zacieśniają współpracę "po to, żebyśmy mogli reprezentować Polskę nie w postaci happeningów, a poważnej polityki opartej o fakty i o plany". Podkreślił, że UE należy "naprawiać, a nie rozwalać"

Obaj politycy byli dopytywani, o kogo przede wszystkim chcieliby poszerzyć koalicję prawicy. Marek Jurek wskazał na prof. Gwiazdowskiego, Bezpartyjnych Samorządowców oraz Pawła Kukiza "i jego środowisko". Dodał, że Ruch Prawdziwa Europa prof. Piotrowskiego "to jest bardzo ważny partner, podobnie jak inne środowiska katolickie".

Jakubiak pytany o ewentualną współpracę z partą PolEXIT, którą stara się zarejestrować krakowski europoseł Stanisław Żółtek, stwierdził: "Nie jesteśmy formacją pieniaczy, tylko jesteśmy reformatorami".

Dziennikarze pytali także o ewentualne rozmowy z posłem Piotrem Liroyem-Marcem z koła Wolność i Skuteczni. "My rozmawiamy ze wszystkimi. Jesteśmy politykami, tutaj nie ma miejsca na fochy, dąsy, czy obrażanie się. Natomiast trzeba by zmienić retorykę polityczną, żeby móc dojść do konsensusu z nami - czyli iść, żeby budować, a nie niszczyć" - podkreślił Jakubiak.

Na pytanie o możliwości rozmów z PiS Marek Jurek stwierdził, że "koledzy z PiS powinni dostać "mocną żółtą kartkę za wszystko, co zrobili wobec swoich wyborców". "Żeby wiedzieć, że opinię prawicową trzeba szanować, jeżeli chce się ją reprezentować" - podkreślił europoseł, który w wyborach do PE w 2014 roku startował z listy PiS.

« 1 »
 • Tomaszszcz
  06.02.2019 12:33
  Panie Krzysztofie czemu Pan tak kłamie? PIS szedł do wyborów jako ugrupowanie prawicowe czy jako czysta lewica? Proszę sobie przypomnieć i nie kłamać! Prezydent też PIS się wywodzi, klęska na Mszy św, przyjmuje Pana Jezusa do swego serca i tak czyni wielu posłów i ministrów tego rządu! Czy tak czynili poprzednicy?..... żyjący bez ślubu kościelnego? Wojujacy ateiści? Proszę nie mącić bo nami PO I biedron będą rzadzic! Dzięki panu! LGBT i ateiści będą nami wtedy pomiatac!
 • Tomaszszcz
  06.02.2019 19:45
  Panie Krzysztofie trzeba naciskać b mocno na PIS w sprawie aborcji ! Bo jeśli nie będziemy GŁOSOWAĆ na PIS a mniejsze nic nie znaczące ugrupowania na prawicy które mają Max 1,5 % to nami będzie rządził Biedroń! Lewak , ateista! Trzeba naciskać na PIS w sprawie ochrony życia tak! Nie tylko tu pisząc ale pisząc do posłów PiS w swym okręgu! Osobiście. Inaczej pisanie tu że na PIS się nie ZAGŁOSUJE nic nie da a da zwycięstwo ateistom! Bóg że zła wyprowadza dobro! Bo nas kocha do szaleństwa! Proszę Bogu dac szansę. Nie bać się! Ok? Dac Mu działać! Nie rozbijać prawicy a naciskać na PIS. Ale NIE ROZBIJAĆ. O to proszę! I zaufać Bogu ON wie co robi.
  doceń 1
 • KRZYSZTOF
  07.02.2019 13:18
  Szanowny Panie Tomaszu, nie pisałem "tu", żeby nie głosować na PIS tylko żeby się modlić. Modlitwa nie powinna ROZBIJAĆ. Tak się składa, że mieszkam za granicą i w moim okręgu wyborczym jest Jarosław Kaczyński, na którego z resztą głosowałem a który jako prezes PIS na grudniowym spotkaniu klubu w Jachrance wydał rozkaz, aby posłowie nie bronili dzieci przed aborcją i zakazał im wypowiadania się publicznie na ten temat. Sam Pan rozumie. A ateiści to nami już teraz rządzą, bo ludzie umyślnie i z zimnym wyrachowaniem blokujący podpisany prze milion obywateli projekt ZATRZYMAJ ABORCJĘ nie mogą być ludźmi wierzącymi mimo, że może sami tak o sobie twierdzą. Tzn. wierzącymi w „ Boga Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego , Pana Naszego…“, bo w coś tam to oni pewnie wierzą, głównie w swoją mądrość i w to, że wiedzą lepiej od swoich wyborców co dla nich jest dobre a co nie. A więc post, jałmużna i modlitwa. Pozdrawiam
  doceń 3
 • art
  08.02.2019 17:45
  To już chyba można podsumować tą dyskusję merytoryczną i owocną, co? Aby się nie mądrzyć i nie utrudzić się, skorzystam z dorobku innych: youtubenplti < elektryczne gitary co ty tutaj robisz >
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama