107,6 FM

Decyzja, która wstrząsnęła Kościołem

Nie zdaje sobie sprawy, w jakie gniazdo żmij wdepnął - pisał na temat decyzji o zwołaniu soboru przez Jana XXIII jego przyszły następca na Stolicy Apostolskiej, kard. Montini.

Absolutnie nikt się tego nie spodziewał. Decyzja nie była wcześniej z nikim konsultowana. Była wynikiem wewnętrznego przynaglenia. A przecież Jan XXIII miał być "papieżem przejściowym", poczciwym staruszkiem, który przez góra kilka lat pokieruje Kościołem bez podejmowania żadnych znaczących decyzji. A tymczasem jego przemówienie do kardynałów w bazylice św. Pawła za Murami w 1959 r., w którym ogłosił zamiar zwołania soboru powszechnego, wzbudziło sensację porównywalna chyba tylko z późniejszym ogłoszeniem decyzji Benedykta XVI o rezygnacji. 

Papieża od razu spotkała ostra krytyka - otwarta i w kuluarach. W reakcji na decyzję ojca świętego kard. Montini (kolejny papież Paweł VI) napisał do przyjaciela, że Jan XXIII nie zdaje sobie sprawy w jakie gniazdo żmij wdepnął. Inni kardynałowie narzekali, że na sprzątanie po papieskiej decyzji Kościół będzie potrzebował co najmniej pół wieku. Tego rodzaju decyzje były masowe, część z nich była efektem całkowitego zaskoczenia zwołaniem soboru. 

Z dzisiejszego punktu widzenia, 60 lat po ogłoszeniu Soboru Watykańskiego II, często nie zdajemy sobie sprawy jak rewolucyjnie odebrane zostało papieskie postanowienie. O tym, z jakimi przeciwnościami musiał zmagać się Jan XXIII, realizując soborowy zamiar oraz jak wielkim aktem wiary było podjęcie tej decyzji przeczytasz w tekście ks. Roberta Skrzypczaka "Świat wstrzymał oddech".

Więcej znajdziesz TUTAJ oraz w najnowszym wydaniu drukowanym "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Batrahe
  08.02.2019 16:22
  To była bardzo mądra i odważna decyzja papieża.
  doceń 44
 • Władysław
  08.02.2019 20:02
  Do odważnych świat należy.Alleluja i do przodu.
  doceń 12
 • Rafaello
  09.02.2019 20:45
  Poprzątali po Soborze Trydenckim.
  doceń 9
 • Gość
  10.02.2019 15:44
  Sobór jest nauczaniem nadzwyczajnym - czyli w uproszczeniu - dogmatycznym. Podważając Vaticanum II zasadniczo podważacie podstawy wiary Kościoła. W sumie to już prawie herezja :)
  doceń 16

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama