107,6 FM

Czym się dzisiaj martwisz?

Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chlebów? Mk 8,17

Mk 8, 14-21

Uczniowie Jezusa zapomnieli zabrać chleby i tylko jeden chleb mieli z sobą w łodzi. Wtedy im przykazał: Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda!»

A oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym, że nie mają chlebów. Jezus zauważył to i rzekł do nich: «Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chlebów? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiałe są wasze umysły? Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie? Nie pamiętacie, ile zebraliście koszów pełnych ułomków, kiedy połamałem pięć chlebów dla pięciu tysięcy?» Odpowiedzieli Mu: «Dwanaście». «A kiedy połamałem siedem chlebów dla czterech tysięcy, ile zebraliście koszów pełnych ułomków?» Odpowiedzieli: «Siedem».

I rzekł im: «Jeszcze nie rozumiecie?»


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Magdalena Jóźwik
Gość Niedzielny

Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chlebów? Mk 8,17

Czym się dzisiaj martwisz? Co spędza ci sen z powiek? Uczniowie Jezusa martwią się, bo zapomnieli o zabraniu ze sobą chleba, a przecież widzieli już dwa razy cud rozmnożenia pokarmu. Jezus wyrzuca im, że mają oczy, a nie widzą, mają uszy, a nie słyszą, nie wyciągają wniosków z cudów, które widzieli, nie chcą Go słuchać. Codzienność potrafi przynieść nam niemało trosk, w których nagle tracimy pamięć o wszystkich cudach i znakach, których Bóg dokonał w naszym życiu. Okazuje się, że bardziej niebezpieczne niż chwilowy brak chleba może być zapominanie o dziełach Bożych, bo stajemy się głusi i ślepi na Boga i Jego działanie. Gdy słuchamy Jezusa, leczą się nasz brak pamięci, nasza ślepota i głuchota serca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  19.02.2019 06:43
  Ślepy i głuchy Jezusa ani nie zobaczy, ani nie usłyszy. Oślepionemu i ogłuszonemu pozostaje pamięć dobrej przeszłości. Zaślepionego zwiedzie i ona. Za to zagłuszanemu wyostrza się wzrok i koryguje pamięć. Nie tylko słucha, ale i zaczyna słyszeć ...
  doceń 1
 • Albert
  19.02.2019 10:06
  Zmysły można wyłączyć rozumem. Tak się dzieje, kiedy rozum jest owładnięty złą wolą, albo egoizmem. Wtedy odczytywana prawda przez zmysły, jest fałszowana i taki fałsz kształtuje świadomość, a w oparciu o świadomość człowiek kształtuje swoje postępowanie. Poznanie Jezusa, czyli treści, którą On niesie, pozwala uruchomić dobrą wolę człowieka, a przez to odbierać prawidłowe odczyty prawdy przez zmysły.
  doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.