107,6 FM

Czy Bóg chce pluralizmu religijnego?

O. dr Wit Chlondowski o budzącym gorące dyskusje zdaniu "Dokumentu o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia" podpisanym przez papieża Franciszka i wielkiego imama Uniwersytetu al-Azhar Ahmada al-Tayyeba.

Zdanie to brzmi tak: "Pluralizm i różnorodność religii, koloru skóry, płci, rasy i języka są wyrazem mądrej woli Bożej, z jaką Bóg stworzył istoty ludzkie".

Pełny tekst dokumentu.

Papież się pomylił? Czyli o tym, czy faktycznie pluralizm religii jest wyrazem mądrej woli Bożej?
Wit Chlondowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anda
  13.02.2019 19:44
  Większość powyższych komentarzy świadczy o tym, że dożyliśmy - nie wiem, chyba o zgrozo - czasów, kiedy owce są mądrzejsze od pasterzy.
  doceń 11
 • Anonim (konto usunięte)
  14.02.2019 12:31
  Być może należałoby by być precyzyjniejszym i stwierdzić, że Bóg dopuszcza wielość religii, a nie chce ich ; analogicznie jak w przypadku problemu/tajemnicy zła. Ale wtedy chyba znów zostajemy z pytaniem, o co papieżowi chodziło oraz z pytaniem, jak rozumieć to pytanie w kontekście Tradycji?! Co do teologów, to po wypowiedzi (wtedy) kard. J. Ratzingera, że broni nieraz wiary ludu Bożego przed "dokonaniami" teologów, pozostanę wobec nich ostrożny. Nb jto był twórcą herezji? Prosty lud. OS Doceniam i szanuję teologię w jej właściwej roli i we właściwym miejscu, czyli w Kościele.
  doceń 3
 • Anonim (konto usunięte)
  14.02.2019 19:23
  PS SPROSTOWANIE. Miało być "PRZECIEŻ NIE prosty lud".
  doceń 2
 • wujek_Olek
  18.02.2019 13:28
  Trudno pojąć jednego Boga, szczególnie uczonym … którymi często pycha rządzi. Można podejść do tematu chronologicznie: Podstawą i fundamentem Chrześcijaństwa jest Jezus Chrystus zakorzeniony w Judaizmie. Żydowski Tanach jest częścią chrześcijańskiego Pisma Świętego.
  Wtedy przyszedł "prorok", analfabeta, twierdził że Żydzi i Chrześcijanie sfałszowali słowo Boze, że przed Islamem panowała "ciemność", a Allah jest "największym uwodzicielem". Tu ktoś czegoś nie zrozumiał ...
  Teologiczny powód rozłamu Kościoła na wschodni i zachodni to spór, czy Duch Święty pochodzi od Ojca czy od Ojca i Syna … W Talmudzie taki konflikt pozostaje, rabbi X twierdzi tak, a rabbi Y inaczej.
  Teologiczny "postęp" protestantyzmu polega na teorii zbawienia, które nie jest niby zależne od czynów, a tylko od "wiary". Nie jest to rozsądne ani kompatybilne z Pismem Świętym: Idź i nie grzesz dalej … Powodem rozłamu były interesy protestanckich władców, przywłaszczyli sobie majątek kościelny i ogłosili sie głowami swoich "kościołów".
  Bóg Chrześcijan i Żydów jest spójny z pierwsza przyczyną wszystkich przyczyn, którą szukał Arystoteles, koniecznie rozumną.
  Buddyzm jest religią bez Boga, bez początku, z Nirwaną na końcu, uczy jednak umiarkowania, Budda był najpierw radykalnym ascetykiem, aż usłyszał, jak uczono grać na instrumencie: Jak struna jest za luźna, to nie gra, jak za mocno zaciągnięta, to pęknie.
  Kościół szatana i latającego potwora spaghetti ? Pseudo religie jak laicyzm, ktory jedno Pismo Święte zamienił na kakofonię konstytucji … Żaden postęp cywilizacyjny.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama