107,6 FM

Wenezuela: Franciszek odpowiedział na list prezydenta Maduro

Jak podaje największy włoski dziennik Corriere della Sera, Ojciec Święty odpowiedział na list prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, wskazując, że strony konfliktu muszą uczynić dobro wspólne priorytetem swych działań.

Papież zaznaczył, że zawsze popierał wysiłki mediacyjne, ale podkreślił, że poprzednie rozmowy zostały wstrzymane, ponieważ zawarte porozumienia nie były przestrzegane. W liście cytowanym przez Corriere della Sera Franciszek stwierdza, że koniecznym warunkiem dialogu jest to, aby strony konfliktu stawiały dobro wspólne ponad wszelkie inne interesy i działały na rzecz jedności i pokoju. Jak podaje włoski dziennik, list ten został skierowany do „Excelentisimo Señor” (szanownego pana), a nie do prezydenta.

Franciszek nawiązał do wcześniejszych wysiłków Watykanu podejmowanych na prośbę władz Wenezueli. „Niestety, wszystkie zostały przerwane, ponieważ to, co zostało ustalone na spotkaniach, nie było następnie wprowadzane w życie przez konkretne działania w celu realizacji porozumień” – stwierdził papież.

Dziennik przypomina, że w miniony poniedziałek została przyjęta w Watykanie przez substytuta ds. ogólnych abp. Edgara Peña Parra delegacja parlamentarna wysłana przez tymczasowego prezydenta kraju, Juana Guaido. Jeden z najbliższych współpracowników Ojca Świętego obiecał wspierać wysiłki na rzecz wolnych wyborów i wyraził „wolę uczynienia wszystkiego, aby w tym roku mogły się odbyć wolne wybory w Wenezueli” – jak powiedział dziennikarzom Rodrigo Diamanti, odpowiedzialny za pomoc humanitarną z Europy i członek delegacji parlamentarnej.

« 1 »
 • Maryja!
  13.02.2019 16:04
  Relacje z USA sprawiają że Polska widzi swoje interesy także w Ameryce łacińskiej. Poszukiwanie sojusznika na Bliskim Wschodzie w Izraelu to dobre wyjście. Przy okazji można się dowiedzieć że Izrael nie wpuścił uchodźców do siebie. Tylko czy Syjonizm można na pewno uważać za sojuszniczy? Polska nie powinna kierować się mesjanizmem ponieważ to nam nie wychodzi na dobre. Polska powinna być świadoma że demokracja i prawa człowieka są gwarancją zrównoważonego rozwoju. Dlatego tylko wolna od propagandy ojczyzna może w pełni szanować swoich obywateli i pomagać im w stabilnym i rownomiernym wzroście gospodarczym. Rząd PiS powinien dążyć do asymilacji komunistów i stopniowego przekonywania ich że rządy powinny być realizowane wg zasady dobra wspólnego.
  doceń 0
 • Maryja!
  13.02.2019 16:09
  Możliwe że w przyszłości nowy jedwabny szlak połączy interesy USA i Chin i zrównoważa Rosję przez co zmusi ją do rezygnacji z agresywnej postawy. Polecam książkę dr Bartosiaka Rzeczpospolita między lądem a morzem.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama