107,6 FM

Menu dla przyjaciół

Polski wstyd po konferencji bliskowschodniej w Warszawie jest tak duży, że w pierwszym odruchu człowiek najchętniej wyemigrowałby do – niech mi dzieci wybaczą – Norwegii.

Do pewnej renomowanej, choć dotąd nieco omijanej, restauracji zjechali się goście. Wynajęli ten właśnie lokal, wierząc, że będą mogli w nim na spokojnie obgadać swoje interesy, że obsługa nie będzie przeszkadzała nawet w zbyt głośnych dyskusjach. Goście wiedzieli, że co jak co, ale restauracja, która próbuje odzyskać swoje miejsce na rynku po latach nieobecności, do tego naznaczona doświadczeniem aktów agresji ze strony konkurentów, działających na zasadach zupełnie nierynkowych, nie będzie robiła problemów tak znamienitym gościom, którzy nie tylko napiwek, ale i stałą „bywalność” mogą zagwarantować, a i w świecie rozsławią, zareklamują. I w ogóle.

Przeczytaj też komentarz: " American deal"

Goście nie tylko swobodnie i głośno dyskutowali, nie tylko odgrażali się swoim wspólnym wrogom, ale i samym gospodarzom dali do zrozumienia, że albo „nasi wrogowie są i waszymi wrogami”, albo nasza noga więcej w waszej restauracji nie postanie. Ba, na odchodne jeszcze rzucili, że parę naczyń, które przyuważyli na zapleczu, powinno znaleźć się w rękach ich znajomych restauratorów. A jeden z gości „przypomniał sobie”, że tak naprawdę założyciele tej restauracji brali kiedyś udział w napadzie na restaurację jego dziadka… i że to w ogóle łaska, że on w tej restauracji cokolwiek zamówił.

Ale żeby nie być oskarżonym o niesprawiedliwość, uczciwie dodajmy: jakiś napiwek goście jednak zostawili. I obietnica powrotu (o ile sprawa naczyń zostanie poważnie potraktowana) też się pojawiła. A może i nawet stałej „bywalności” w porze… śniadaniowej.

I żeby nie było, że właściciele restauracji wszystko łyknęli bez żadnej reakcji, dodajmy: zaraz po wyjściu gości, jeden z kelnerów – za zgodą szefa ma się rozumieć – wyszedł na zewnątrz i głośno zaprotestował. Ale i za napiwek też podziękował. W końcu to jednak przyjaciele.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Maryja!
  15.02.2019 15:50
  To dobrze że zorganizowano konferencję. Przynajmniej rząd polski nie może ukrywać że Iran jest nielojalny wobec JCPOA. Postawa rządu nie przedstawia polskiej polityki regionalnej w złym świetle. Powinniśmy się cieszyć że Bliski Wschód jest traktowany tak jak na to zasługuje. Pomoc humanitarna, pomoc na miejscu i kwestia uchodźców nabrały znaczenia istotniejszego niż wywoływanie wojen w regionie. Izrael ma rację że jeżeli dowiedzie się prawdziwości tez o nuklearnych zbrojeniach Iranu należy przeprowadzić konflikt prewencyjny w celu zniszczenia instalacji nuklearnych. Na pewno należy sprawdzić każdego swojego partnera i jego nieścisłości w przestrzeganiu umów międzynarodowych. Należy być czujnym. Zwłaszcza jeśli jest się państwem takim jak Izrael bez głębi strategicznej. Kluczowy komponent w bliskowschodniej ukladance to Izrael i Palestyna. Relacje między nimi wpływają na resztę aktorów i ich stosunek do Tel Awiwu. Ciekawe co wymyśli Kushner i jak dalej będzie rozwijał się proces uznawania Jerozolimy za stolicę Izraela. Wydaje się że powinna ona być stolicą obydwu państw.
  doceń 15
 • mee...
  15.02.2019 16:04
  Czy widzisz glupcze roznice miedzy rwaniem Bibli na scenia od ciezia cenzura?
 • jeszczenowszyvelario
  15.02.2019 17:45
  At the Museum [chodzi o Muzeum Historii Żydów Polskich] Pence thanked Netanyahu for his commitment to the historical alliance between their two countries, adding that “Israel is our cherished ally.” - to fragment dzisiejszego artykułu w The Jerusalem Post. Szkoda, że gospodarz spotkania nie doczekał się od swego największego sojusznika tak ciepłych słów...
  doceń 5
 • Tomaszszcz
  15.02.2019 20:58
  Dziękuję za wywalanie moich komentarzy! To znaczy że Pan redaktor i cała redakcja żyjecie w grzechu pychy! Skoro aż tak! mnie się boicie i tego co pisze że aż! Tego nie pozwalacie na opublikowanie! I wszystko jasne!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama