107,6 FM

Kancelaria Premiera Izraela: Wypowiedź Netanjahu została źle zrozumiana

Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Benjamin Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie; jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie - oświadczyła w piątek kancelaria szefa izraelskiego rządu.

"Jerusalem Post" podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

"Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie. Jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie. W skutek interwencji później zostało opublikowane sprostowanie" - brzmi pełna treść oświadczenia Kancelarii Premiera Izraela, które późnym popołudniem w piątek zostało zamieszczone w języku angielskim na stronie internetowej Kancelarii oraz na Twitterze izraelskiego MSZ.

Stanowisko to zostało następnie udostępnione przez ambasadę Izraela w Warszawie oraz szefową placówki Annę Azari. "Mam nadzieję, że to wyjaśnia wszelkie nieporozumienia" - skomentowała słowa oświadczenia Azari. Ambasador przed południem została wezwana do polskiego MSZ w związku z artykułem izraelskiej gazety dotyczącym wypowiedzi premiera Netanjahu.

Jak poinformował później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, podczas spotkania resort wyraził wobec Azari oczekiwanie, że strona izraelska jednoznacznie odniesie się do tego, co miał na myśli premier Benjamin Netanjahu, uznając wcześniejsze wyjaśnienia w tej sprawie za nieczytelne. Zaznaczył, że wezwanie izraelskiej ambasador do MSZ miało miejsce "na prośbę premiera Mateusza Morawieckiego".

Wcześniej izraelska ambasador zdementowała doniesienia na temat wypowiedzi Netanjahu w piśmie do dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Premiera Marka Korowajczyka.

"Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie, że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali" - zapewniła Azari. Podkreśliła też, że "Jerusalem Post" "już zmienił swój artykuł, odnotowując, że wcześniejsza wersja była nieprawdziwa" i że "stało się tak na prośbę premiera Netanjahu".

Premier Izraela przebywał z wizytą w Polsce w związku z konferencją dotyczącą Bliskiego Wschodu. W ramach wizyty Netanjahu uczestniczył w spotkaniu z dziennikarzami w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Izraelski dziennik "Haaretz" poprosił premiera o odniesienie się do sytuacji, iż w Polsce można nadal wnosić pozwy cywilne przeciwko ludziom, którzy oskarżają naród polski o udział w zbrodniach wojennych i to mimo faktu, iż Polska ostatecznie wycofała się z kontrowersyjnego zapisu w ustawie o IPN.

Do słów premiera odniósł się też inny dziennik izraelski, "Jerusalem Post", który napisał, że Netanjahu wyraźnie stwierdził, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu. W swojej informacji dziennik nie przytacza słów premiera, stwierdza jedynie, że premier użył takiego zwrotu podczas spotkania w Warszawie. Nie przytacza również pytania Haaretza, na które Netanjahu odpowiedział.

Polskie media w większości odniosły się do informacji "Jerusalem Post".

 

« 1 »
 • W przeciwieństwie do
  15.02.2019 20:31
  Żydów Polacy nie stworzyli żadnej formacji kolaborującej z Niemcami, były jedynie pojedyncze przypadki kolaboracji nie było kolaboracji instytucjonalnej. Judenraty (Rady żydowskie) kolaborowały z niemcami wysyłały swoich rodaków na śmierć myśląć że uchronią w ten sposób siebie, a policja żydowska jak mówią świadkowie żydowscy była gorsza od niemieckiej. Jak podkreśla Dr E. Kurek wg prawa żydowskiego w sytuacji zagrożenie Żydzi mają prawo a nawet obowiązek poświecić cześć wspólnoty, żeby uratować resztę. W czasie Wojny prawo uświecenie imienia Bożego zmieniono na prawo uświecenia życia. Żyd ma obowiązek ratować swoje życie, dla swojego życia może poświecić dzieci, ojca, matkę wszystkich. Dlatego też żaden Żyd nie odpowiedział za zbrodnie wobec własnego narodu .

  Najsłynniejszy kronikarz warszawskiego getta Emanuel Ringelblum tak pisał o żydowskiej policji, "Policja żydowska miała bardzo złą opinię jeszcze przed wysiedleniem. W przeciwieństwie do policji polskiej, która nie brała udziału w łapankach do obozu pracy, policja żydowska parała się tą ohydną robotą. Wyróżniała się również straszliwą korupcją i demoralizacją. Dno podłości osiągnęła ona jednak dopiero w czasie wysiedlenia. Nie padło ani jedno słowo protestu przeciwko odrażającej funkcji, polegającej na prowadzeniu swych braci na rzeź. Policja była duchowo przygotowana do tej brudnej roboty i dlatego gorliwie ją wykonała. Obecnie mózg sili się nad rozwiązaniem zagadki: jak to się stało, że Żydzi - przeważnie inteligenci, byli adwokaci (większość oficerów była przed wojną adwokatami) - sami przykładali rękę do zagłady swych braci. Jak doszło do tego, że Żydzi wlekli na wozach dzieci i kobiety, starców i chorych, wiedząc, że wszyscy idą na rzeź (...). Okrucieństwo policji żydowskiej było bardzo często większe niż Niemców, Ukraińców, Łotyszy [podkr. - J.R.N.].

  ICCHAK KACENELSON żydowski poeta, który zginął w obozie koncentracyjnym Auschwitz II Birkenau , w swym poemacie "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" zawarł przejmujące świadectwo o zbrodniach dokonywanych na narodzie żydowskim przez współbraci - Żydów. „O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą… I ręce załamywałem ze wstydu… wstydu i hańby – Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!
  doceń 14
 • mee...
  15.02.2019 21:24
  Caly swiat wie co on powiedzial - terez tworza wersje litylko dla Polakow.
  doceń 9
 • sp
  15.02.2019 23:59
  Żydzi kolaborowali z nazistami w Holocauście. Przyjemna jest Żydom taka dwuznaczność, którą można sobie potem w prasie interpretować, jak komu przypasuje? Ostrożnie więc z oskarżeniami względem Polaków, proszę.
  doceń 0
 • co dalej
  16.02.2019 09:27
  z przykrością stwierdzam ze jedynym celem ostatnich wydarzeń jest uzyskanie odszkodowań w wys 300 mld $. Naród jest pozbawiony silnego i odważnego przywództwa a po drugiej stronie stoi doskonale zorganizowane państwo podparte setkami ulokowanych w kraju psychologów i ekspertów od formowania opinii i "poparcia" jedynie słusznej idei. Tak wiec 300mld$ trzeba będzie wypłacić co w praktyce pozbawi Polskę i tak już ograniczonej niepodległości.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama