107,6 FM

Mateusz Morawiecki nie jedzie na spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu

Premier Mateusz Morawiecki poinformował swojego izraelskiego odpowiednika Benjamina Netanjahu, że nie weźmie udziału w spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu; Polskę na szczycie reprezentował będzie szef MSZ Jacek Czaputowicz - powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Informację te potwierdził również szef KPRM Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, niedzielna rozmowa telefoniczna między szefami rządów Polski i Izraela była "dłuższa i dobra". "Premier Benjamin Netanjahu dziękował premierowi Morawieckiemu za zorganizowanie szczytu, który odbył się w ostatnich dniach. Jego współorganizatorem wraz ze Stanami Zjednoczonymi była Polska" – wskazał.

"Były podziękowania. Była też informacja na temat zmiany reprezentacji polskiej na spotkaniu V4 w Izraelu" – dodał szef KPRM.

Z kolei Kopcińska podkreśliła, że w rozmowie między szefami rządów premier Netanjahu odniósł się do informacji podanej w czwartek przez "Jerusalem Post". Dziennik podał, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

"Szef izraelskiego rządu potwierdził, że w trakcie czwartkowego briefingu dla dziennikarzy w żadnym momencie nie przypisywał Polsce ani polskiemu narodowi odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie popełnione czasie II wojny światowej i że nie padła z jego strony nawet najmniejsza sugestia tego rodzaju" - powiedziała Kopcińska.

Rzeczniczka rządu dodała, że "premier Netanjahu podkreślił, iż w pełni podtrzymuje wspólną deklarację przyjętą 27 czerwca 2018 r., w której obaj szefowie rządów stwierdzili m.in., że tego rodzaju sformułowania są rażąco błędne i pomniejszają odpowiedzialność rzeczywistych sprawców zbrodni".

Kopcińska zwróciła uwagę, że premier Morawiecki przyjął do wiadomości wyjaśnienia premiera Netanjahu. "Jednocześnie premier Morawiecki podkreślił, że również podtrzymuje czerwcową deklarację. Stwierdził, że sprawa prawdy historycznej i ofiary, jaką Polska poniosła w trakcie II wojny światowej, ma dla naszego kraju fundamentalne znaczenie" - podkreśliła.

Dworczyk zaznaczył, że "premier Morawiecki bardzo pryncypialnie podchodzi do sprawy oskarżania państwa polskiego, narodu polskiego, o czyny, których nie popełniliśmy w czasie drugiej wojny światowej". Jak wyjaśnił, "wypowiedzi te wygenerowały kolejne dyskusje, gdzie padło wiele niesprawiedliwych i nieprawdziwych oskarżeń pod adresem Polski". "Dlatego w konsekwencji taka, a nie inna decyzja premiera Mateusza Morawieckiego" – powiedział szef KPRM.

W piątek przed południem izraelska ambasador w Polsce została wezwana do MSZ. Po spotkaniu z Azari wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że strona polska wyraziła wobec niej oczekiwanie, że strona izraelska w sposób jednoznaczny odniesie się do tego, co miał na myśli premier Benjamin Netanjahu w wypowiedzi cytowanej przez media izraelskie. "Dotychczasowe wyjaśnienia w tej sprawie uważamy za nieczytelne" - oświadczył Szynkowski vel Sęk.

Wobec oczekiwania strony polskiej w piątek po południu oświadczenie opublikowała Kancelaria Premiera Izraela. "Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie. Jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie i została później poprawiona przez dziennikarza, który był autorem pierwotnego zniekształcenia" - czytamy w stanowisku izraelskim.

W wywiadzie dla PAP premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że ambasador Izraela w Polsce Anna Azari wyjaśniała, że informacje o wypowiedzi premiera Izraela były kompletnie nieprawdziwe. "W rzeczywistości premier Benjamin Netanjahu, mówił jedynie o indywidualnych przypadkach kolaborantów" - podkreślił premier.

Jako pierwszy informację o tym, ze premier Morawiecki nie uda się do Izraela na szczyt grupy V4 podał portal wPolityce.pl.

 

« 1 »
 • faj duli
  17.02.2019 17:27
  Nie rozumiem o co tyle krzyku, wszystko się przecież zgadza. Szefem polskiego nazistowskiego reżimu był urzędujący na Wawelu dr Hans Frank.
 • Andrzej Skulski
  17.02.2019 19:50
  Niech Premier zostanie lepiej w domu. Jego dotychczasowe eskapady po świecie i jego przemówienia więcej szkodziły obrazowi Polski na świecie niż przyniosły jakiekolwiek zyski. Kto już traktuje lizusów poważnie?
  doceń 4
 • Poznanianka
  17.02.2019 19:57
  Dlaczego Premier nie podaje przyczyn tego, że "spotkanie V4" ma się odbyć w Izraelu?
  Nadal milczenie! Przecież Izrael nie jest członkiem grupy V4!
 • Katolik k
  17.02.2019 21:39
  Nie jedzie Morawiecki do Izraela to za malo.To,ze byli w Polsce szmalcownicy i donosili na Zydow i Polakow,ktorzy ich ukrywali to niestety prawda.Ale nie upowaznia to amerykanskiej dziennikarki do plucia nam narodowi w twarz.To co powiedzial Nataniajahu rowniez jest niedprzyjecia i nie ma co udawac,ze niepowiedzial czegos co powiedzial.Powiedzial.Natomiast slowa wiceprezydenta USA sa juz bezczelnoscia.Ten pan upominajac sie Polsce o majatki dla Zdow amerykanskich udaje,ze nie wie,ze to Niemcy wspolnie z USRR napadly na Polske i to prezydent Rooselvelt wspolnie ze Stalinem w Jalcie Polske obrabowali ,ze stracila dwie trzecie swojego terytorium.To nie obywatelom USA a Polsce nalezy sie odszkodowananie od USA i laski nam nie robia!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama