107,6 FM

Francja: Sprofanowano ok. 80 grobów żydowskich

Ok. 80 grobów zostało sprofanowanych w nocy z poniedziałku na wtorek na cmentarzu żydowskim w Quatzenheim w departamencie Dolny Ren w regionie Grand Est na północnym wschodzie Francji - podały lokalne władze, które "stanowczo potępiły" ten "ohydny antysemicki akt".

"Dzisiaj odkryto, że około 80 grobów sprofanowano na cmentarzu żydowskim" - poinformowała w komunikacie prefektura Dolnego Renu. Na razie nie podano więcej szczegółów.

Gmina Quatzenheim znajduje się w Alzacji, krainie historycznej, która do 2015 r. była odrębnym regionem administracyjnym. Obecnie Alzacja - a także Szampania-Ardeny i Lotaryngia - wchodzi w skład regionu Grand Est.

We wtorek w całej Francji mają odbyć się manifestacje przeciwko antysemityzmowi. Wiece protestacyjne zapowiedziało 14 partii politycznych, od skrajnej prawicy po populistyczną lewicę, włącznie z centrową formacją prezydenta LREM.

W niedzielę prokuratura w Paryżu powiadomiła, że wszczyna dochodzenie w sprawie słownych napaści i antysemickich inwektyw pod adresem znanego filozofa Alaina Finkielkrauta, których dopuścili się członkowie ruchu "żółtych kamizelek" podczas sobotniego marszu.

« 1 »
 • CSOG
  19.02.2019 13:41
  Mleko się rozlało. I to jak zwykle, na złość w najmniej odpowiednim momencie. Jak teraz wytłumaczyć światu, że nastawienie antysemickie w Polsce jest silniejsze niż w innych krajach? Nastawienie "anty", czy będzie chodziło o państwo, naród, grupę etniczną, religię czy jednego tylko człowieka zawsze jest złe. Nastawienie anty jest dobre wyłącznie w jednym przypadku, w odniesieniu do zła. Jeśli nastawienie anty jest złe, a takie jest, jak zatem ocenić budowanie czegokolwiek, tożsamości narodowej, sprawiedliwości, prawdy, stosunków międzynarodowych i międzyludzkich, w oparciu o kult zjawiska "anty"? Nie umie tego pojąć. Czy ktoś prowadzi jakieś badania tego nielogicznego dla mnie fenomenu? Może dałoby się przenieść to na nasz grunt narodowy. O ile odpowiemy sobie jasno i wyraźnie, że #mynaród tego chcemy. Przecież jako naród, w przestrzeni historycznej jesteśmy nieustannie zewsząd gnębieni. Nawet całkiem niedawno gnębieni wyssanymi z palca oskarżeniami o narodowy antysemityzm. Może mogą dla nas wynikać z tego faktu jakieś szczególne profity? Może wzmacnianie narodowych więzi? Może odszkodowania? Może w grach politycznych silniejsze atuty? Potencjał w zagadnieniu istnieje bezsprzecznie. Antypolonizm Rosji, Niemcom Izraelowi łatwo wytknąć a i udowodnić nietrudno. Musimy sobie tylko odpowiedzieć na pytanie czy chcemy.
  doceń 4
 • KMK
  19.02.2019 20:08
  Ciekawe czy GW znów napisze, że wszystkiemu winien jest Kościół Katolicki i PIS?
  doceń 3
 • trydent
  20.02.2019 07:36
  a kiedy napiszecie o masowych wręcz atakach na kościoły we Francji? W ostatnich dniach było tego co najmniej kilka. W tym atak na tabernakulum w kościele w Dijon połączony z wysmarowaniem scian kałem..proszę informować o tym co się dzieje w Kościele a nie zajmowac polityką!
  doceń 0
 • CSOG
  20.02.2019 11:31
  Wielka szkoda, że artykuł nie został opatrzony zdjęciem dokumentalnym tej opisanej profanacji. Szczerze polecam naoczne zapoznanie się z takim materiałem na innych portalach. Daje do myślenia. Akt profanacji wykonany bardzo estetycznie. Rzekłbym z pewną dbałością. Profanujący symbol umieszczony każdorazowo bez wyjątku w obszarze płyty nagrobnej. W żadnym przypadku po za ten obszar działania sprawcy nawet przypadkowo nie wybiegli. Zupełnie jakby chcieli sprofanować tylko troszkę, ale nie za bardzo. Lub jakby im coś na bardziej zdecydowaną profanację wewnętrznie nie pozwalało. Brak jakichkolwiek widocznych uszkodzeń mechanicznych. Całość sugeruje, że ten kto to uczynił działał z premedytacją, ale i z wyrachowaniem, z wyważeniem i uniknięciem przekroczenia pewnej granicy. Obraz pokazuje działanie metodyczne niemal pozbawione emocji. Zupełnie w tym obrazie nie odnajduję chociażby śladu złości, nienawiści, agresji. Odnajduję natomiast chęć wywołania określonej społecznej reakcji, w sposób minimalizujący środki działania do niezbędnego minimum i najłatwiejszej restytucji. Jeżeli komuś daje to, coś do myślenia, może sobie dopowiedzieć mniej lub bardziej prawdopodobną tezę.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama