107,6 FM

Polski ksiądz niesłusznie skazany za wykorzystanie seksualne ministranta

Chcę służyć ludziom i Bogu, a powrót do kapłaństwa jest dla mnie najważniejszy – powiedział agencji ČTK ks. Adam Stanisław Kuszaj, którego sąd w Jeseniku po 8 latach uniewinnił z zarzutów seksualnego wykorzystania ministranta. Zgromadzenie salwatorianów zapowiedziało skierowanie do Stolicy Apostolskiej prośby o odwołanie nałożonej na duchownego kary suspensy.

Jeden z ministrantów (mający wówczas 16 lat) oskarżył go o to, że w 2009 roku wykorzystał go seksualnie. W 2011 roku sąd uznał winę polskiego kapłana i skazał go na pół roku więzienia, w zawieszeniu na 2 lata. Zakazał mu także pracy z osobami do 18 lat. Ksiądz Adam został suspendowany, odsunięty od pracy w parafii i pracował jako robotnik. W 2016 roku pojawili się nowi świadkowie w tej sprawie. Trzy osoby - znajomi poszkodowanego byłego ministranta, zeznały że już po wyroku skazującym księdza, słyszały od młodego człowieka w prywatnych rozmowach, iż całe oskarżenie jest nieprawdziwe i zostało przez niego wymyślone z zemsty na księdzu, który przestał dawać jego rodzinie pieniądze. Wówczas sprawa sądowa została wznowiona. Sąd zlecił ponowne badania psychiatryczne głównego świadka oskarżenia czyli byłego ministranta. Biegli po badaniach ustalili, że jego zeznania są niewiarygodne. Na niejawnej rozprawie sąd przesłuchał też nowych świadków. Według obrońcy księdza Kuszaja, dowodów na jego niewinność było więcej. Wyrok uniewinniający ogłoszono 13 lutego.

Przełożony Salwatorianów w Republice Czeskiej, ks. Leszek Rackowiak zapowiedział, że z chwilą uprawomocnienia się wyroku zgromadzenie zwróci się do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o zdjęcie z duchownego kary suspensy.

« 1 »
 • Gość
  20.02.2019 07:41
  Kiedy księża mają płacić odszkodowania za przypadki pedofilii, to rozumiem, że teraz ten ministrant zapłaci odszkodowanie za przypadek nie-pedofilii?
  doceń 49
 • Barbara
  20.02.2019 08:29
  Ktoś, kiedyś napisał, że kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty... Kto teraz sprostuje, nagłośni, pochyli się nad człowiekiem, którego godność została tak zszargana. Gdzie te nagłówki na pierwszych stronach gazet. Straszne to - jak łatwo można komuś zniszczyć życie jednym pomówieniem; słowo przeciwko słowu. Kłamstwo, zło są medialne, a prawda na trzeciej stronie gazety mało kogo interesuje ...
  doceń 37
 • wujek_Olek
  20.02.2019 11:10
  "Nie mów fałszywego świadectwa...". Podobny przypadek ze szwajcarskim celebrytą meteorologiem, panem Kachelmann, zobacz en.wikipedia.org/wiki/Jörg_Kachelmann, był w Niemczech. Za mało sie o odkrytych fałszywych oszczerstwach mówi.
  doceń 10
 • autor
  23.02.2019 03:38
  Mam nadzieję, że teraz papież Franciszek ucałuje ręce tego kapłana i przeprosi, że hierarchowie oparli się na niedoskonałych sądach świeckich i odsunęli się od niego, zamiast dać mu wsparcie. Ks. Adam miał szczęście, że znaleźli się uczciwi świadkowie i przywrócili mu dobre imię. Ciekawe, ilu jest niesłusznie skazanych księży, którzy takiego szczęścia nie mieli. W dzisiejszych czasach łatwo jest pluć na księży, bo wiadomo, każdy ksiądz to z założenia pedofil, który musi na starcie udowodnić, że jest wyjątkiem od reguły. Nie dziwię się, że z roku na rok spada ilość kleryków. Nie umiem wyobrazić, jak silne ktoś musiałby mieć powołanie, aby zaakceptować, że jeśli w przyszłości pojawi się jakieś pomówienie, to pierwszy cios będzie od hierarchów kościelnych.
  doceń 10

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama