107,6 FM

Brudziński, Szydło, Bielan, Waszczykowski - "jedynkami" PiS do PE

Joachim Brudziński, Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, Anna Zalewska - są wśród "jedynek" PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Decyzję podjął we wtorek Komitet Polityczny PiS.

Jedynkami są też: Anna Fotyga, Kosma Złotowski i Jadwiga Wiśniewska.

Komitet Polityczny PiS debatował ponad dwie godziny; w spotkaniu wzięli udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, a także marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Na Nowogrodzką przybyli też szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, rzeczniczka partii, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister obrony Mariusz Błaszczak, szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, wiceprezes partii, b. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Decyzję Komitetu Politycznego dot. "jedynek i dwójek" przedstawiła dziennikarzom rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Przeanalizowaliśmy wszystkie okręgi i kandydatów, i tych kandydatów mamy więcej niż miejsc, więc potrzebujemy odrobinę czasu, by te listy doprecyzować. Jak tylko one będą zaakceptowane w całości, bo są okręgi takie, które już w zasadzie zostały zaakceptowane w całości, ale chcemy te listy przedstawiać całe" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Jak dodała, eurodeputowany Tomasz Poręba, decyzją Komitetu Politycznego PiS został jednogłośnie wybrany szefem sztabu w kampanii do PE.

Zgodnie z decyzją Komitetu szef MSWiA Joachim Brudziński będzie "jedynką" w wyborach do PE w okręgu zachodniopomorskim, wicepremier Beata Szydło - w małopolsko-świętokrzyskim, europoseł Jacek Saryusz-Wolski - w Warszawie, a wicemarszałek Senatu Adam Bielan na Mazowszu.

B. szef MSZ Witold Waszczykowski jest jedynką PiS w Łodzi, posłanka PiS Elżbieta Kruk w woj. lubelskim, europoseł Karol Karski w okręgu obejmującym województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, europoseł Tomasz Poręba na Podkarpaciu, wiceszef PE Zdzisław Krasnodębski w Wielkopolsce, minister edukacji Anna Zalewska w okręgu Dolny Śląsk -Opolskie, europosłanka Anna Fotyga na Pomorzu, europoseł Kosma Złotowski w woj. kujawsko-pomorskim, a europosłanka Jadwiga Wiśniewska na Śląsku.

Beata Mazurek będzie "dwójką" w wyborach do PE z Lubelskiego, wiceminister kultury Jarosław Sellin z Pomorza, b. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel z Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego, a minister Beata Kempa z Dolnośląskiego i Opola.

Poseł Tomasz Latos będzie "dwójką" w Kujawsko-Pomorskiem, europoseł Ryszard Czarnecki z Warszawy, wicemarszałek Senatu Maria Koc z Mazowsza, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska z Łodzi, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska z Wielkopolski, poseł Bogdan Rzońca z woj. podkarpackiego, europoseł Ryszard Legutko z okręgu Małopolska-Świętokrzyskie, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ze Śląska, europoseł Czesław Hoc z okręgu Zachodniopomorskie-Lubuskie.

Beata Szydło po posiedzeniu Komitetu Politycznego powiedziała, że kandydaci PiS walczą o jak najlepszy wynik dla partii, by zwyciężyć. "I wierzę, że ta drużyna zrobi rzeczywiście dobry rezultat, a chcemy w Europarlamencie załatwić dużo ważnych spraw dla Polski, i dlatego jak państwo widzicie, to są naprawdę mocne kandydatury. Pozostałe, które niebawem będą państwu przedstawione, również są mocnymi kandydaturami i naszym celem jest zwycięstwo - i w tych wyborach i tych jesiennych" - mówiła Szydło dziennikarzom.

Ryszard Czarnecki powiedział dziennikarzom, że PiS będzie miało "bardzo mocną drużynę ze świetnymi liderami list we wszystkich okręgach". Pytany o dużą liczbę obecnych ministrów na liście powiedział, że "osoby te są znane a jednocześnie pokazały swoją skuteczność". "Myślę że na pewno są to Natural liderzy list i na pewno sporo głosów padnie na nich. Wydaje mi się, że jest to drużyna silniejsza od tej którą była 5 lat temu w wyborach europejskich" - dodał Czarnecki.

« 1 »
 • po kornik
  20.02.2019 08:26
  I niech ktoś powie, że Prawo i Sprawiedliwość jest partią eurosceptyczną, antyeuropejską, marzącą o polexicie. Jeśli dla Unii chce poświęcić swoich najlepszych ludzi ??? To przecież najlepszy dowód że znaczenie Unii docenia, mało, że tam właśnie przesuwa środek ciężkości swej polityki. I słusznie, bo jak dotąd nikt nam tak nie zaszkodził jak sterowana totalną klapozycją znad Wisły Unia, i tylko zmiana tam panujących stosunków może nam pozwolić ruszyć z miejsca. Administrowaniem na miejscu mogą się zająć już zwykli urzędnicy.
  doceń 5
 • paulus
  20.02.2019 08:46
  ….aborcjonisci i tak was nie popra , a na Franka Bankstera tez nie liczcie...to kto was poprze z tego pulTuska do brukselki...ale Szczesc wam Boze.
  doceń 0
 • Danka
  20.02.2019 10:23
  A na kogo będziemy głosować potem.
 • zyg
  20.02.2019 10:47
  Pamietam jak p.Donald Tusk zostal przewodniczącym rady europejskiej to w obozie PiS krzyczana, ze uciekl z Polski aby się obłowić. Teraz widzimy polityków obocu Zjednoczonej Prawicy jak wybierają się służyć RP. Mam nieodparte myślenie, ze oni uciekają przed odpowiedzialnością i jednocześnie liczą na spore zarobki.
  doceń 18

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama