107,6 FM

Papież: Nie można przeżyć całego życia, oskarżając Kościół

Papież Franciszek nazwał w środę "przyjaciółmi i krewnymi diabła" tych, którzy spędzają życie, oskarżając Kościół. Jak ocenił podczas audiencji generalnej w Watykanie, obecnie "modne jest" słowne niszczenie Kościoła.

W czasie pierwszej części audiencji generalnej w bazylice świętego Piotra, gdzie zgromadziło się 2,5 tys. pielgrzymów z włoskiego miasta Benevento, Franciszek powiedział: "Nie można przeżyć całego życia, oskarżając Kościół".

"Czyj jest urząd oskarżyciela? Ten, kogo Biblia nazywa wielkim oskarżycielem, to kto? To diabeł" - mówił papież. "A ci, którym życie mija na oskarżaniu, nie są jego dziećmi, bo diabeł ich nie ma, ale jego przyjaciółmi, kuzynami, krewnymi" - dodał Franciszek.

Papież przywołał postać świętego Ojca Pio, mówiąc, że kochał Kościół z "wieloma jego problemami, niepowodzeniami, z tyloma grzesznikami". "Kościół jest święty - podkreślił - ale my, dzieci Kościoła jesteśmy wszyscy grzesznikami, niektórzy wielkimi".

Święty Ojciec Pio "kochał Kościół takim, jaki był, nie zniszczył go językiem, co jest teraz modne" - stwierdził Franciszek. Następnie wskazał: "Ten, kto kocha Kościół, umie przebaczać, bo wie, że sam jest grzesznikiem i potrzebuje Bożego przebaczenia".

Papież wyjaśnił, że "należy ujawniać błędy, by je poprawić; ale i w takim momencie kocha się Kościół".

Podczas drugiej części audiencji w Auli Pawła VI papież pozdrowił także tradycyjnie Polaków. Zwracając się do nich, nawiązał do swej wygłoszonej katechezy na temat modlitwy "Ojcze nasz". Franciszek powiedział: "Drodzy bracia i siostry, nie zapominajcie nigdy, że jesteśmy ukochanymi dziećmi Boga i że nie ma nic takiego, co mogłoby ugasić Jego namiętną miłość do nas".

"Modlitwa do naszego Ojca, który jest w niebie, niech wypełni wszelkie poczucie braku miłości w życiu każdego i każdej z was" - dodał.

Na zakończenie audiencji Franciszek poprosił wszystkich wiernych: „Módlcie się za mnie i za moją posługę, również za papieża Benedykta, by zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Marcin
  20.02.2019 12:34
  I tu Papież ma rację!
 • Radek
  20.02.2019 13:44
  dlaczego większość gazet nagłaśnia skandale, szuka błędów u innych, my też krytykujemy innych, dajemy mądre rady księżom, politykom; - bo tak jest wygodniej -stać z boku albo nie musimy przyznać się do własnych błędów. Przecież nie popełnia błędów ten..kto nic nie robi. Nawet Panu Jezusowi nie udało się wyleczyć wszystkich chorych, wszystkich nawrócić w Izraelu. rekrutacja Judasza też się "nie udała" a św. Piotr się go zaparł. Uważam, że wieczne krytykanctwo i "polskie"narzekanie zabiera radość z życia. Pozdrawiam wszystkich!
  doceń 3
 • art
  20.02.2019 14:02
  … wydaje sie mie, że …te słowa Ojca Świętego Franciszka:

  „"Czyj jest urząd oskarżyciela? Ten, kogo Biblia nazywa wielkim oskarżycielem, to kto? To diabeł" - mówił papież. "A ci, którym życie mija na oskarżaniu, nie są jego dziećmi, bo diabeł ich nie ma, ale jego przyjaciółmi, kuzynami, krewnymi" - dodał Franciszek.”

  W żadnym, ale to…hi,hi,hi… w żadnym wypadku nie tyczą naszych formowych trolli cięgiem pode nickami różnemi piszącemi tu! Ale to w żadnym!!!

  Ździwionym spieszę uzasadnić: Nasze formowe trolle nie „oskarżają’ wszak. Prawda formowe trolle że Wy nie oskarżacie ?

  No! Sami widzicie iż nie oskarżają!

  Oni się „TROSZCZĄ” . O „czystość” KK zabiegają! O „czystość” do ostatniego kapłana!!!

  I jeszcze żeby taki miłosierny ten Kosciół był chco te trolle! Postempowy! By przepraszał za zbrodnie co to kiedyś robił w czasie krucjat! Tenczowy pienknie i lewacki! Jak wielka orkiestra! By muzułmanów przyjmował które nas ubogaco! I inne mniejszości wiadome żeby przyjmował na nasz , Polaków, koszt. Jak Krzyżaków kiedyś.
  doceń 1
 • wierna
  20.02.2019 23:19
  A dlaczego w Gościu ZERO informacji o dzisiejszym wydarzeniu po audiencji generalnej u papieża Franciszka?:
  Na zdjęciach udostępnionych portalowi Gazeta.pl widać, jak Joanna Scheuring-Wielgus
  rozmawia z Franciszkiem twarzą w twarz. Papież ściska jej rękę, pocałował też w rękę Marka Lisińskiego, prezesa fundacji Nie lękajcie się, która staje w obronie molestowanych przez księży. Lisiński sam był ofiarą księdza pedofila.
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24474525,joanna-scheuring-wielgus-dotarla-do-papieza-franciszka-dala.html
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama