107,6 FM

Izrael: P.o. szefa MSZ nie żałuje swej wypowiedzi o antysemityzmie Polaków

P.o. szefa izraelskiego MSZ Israel Katz oświadczył w czwartek, że nie żałuje swej wypowiedzi o tym, że Polacy "wysysają antysemityzm z mlekiem matek". i powtórzył, że "wielu Polaków" współpracowało z nazistami.

Jego wypowiedź dla telewizji Kanał 13 (Reshet 13) zrelacjonował m.in. portal Times of Israel.

Katz powiedział w poniedziałek, że wielu Polaków współpracowało z nazistami i brało udział w zagładzie Żydów w czasie Holokaustu. "Prawdy historycznej nie można zmienić. Wielu Polaków kolaborowało z nazistami i brało udział w zagładzie Żydów podczas Holokaustu" - mówił w izraelskim radiu wojskowym. "Antysemityzm był wrodzony u Polaków przed Holokaustem, podczas, i po nim też" - dodał.

W niedzielę, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi rządu Izraela Benjaminowi Netanjahu, Katz oświadczył: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i, tak jak powiedział Icchak Szamir (były premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Po tej wypowiedzi premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji na szczyt V4 do Izraela. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję, ponieważ sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych Israela Katza, "są absolutnie niedopuszczalne".

« 1 »
 • św Eufenia
  22.02.2019 07:52
  Trzeba temu panu przypomnieć, że od Polaków znacznie więcej Żydów współpracowało z nazistami. Więc jego naród ponosi większą odpowiedzialność za holocaust niż nasz gdyż liczniej kolaborował z Niemcami, a po zakończonej wojnie organizował w Polsce komunizm kolaborując z Rusami.
  doceń 17
 • EchA GŚ
  22.02.2019 11:28
  "..."wielu Polaków" współpracowało z nazistami.." - Co gorsza wielu Żydów zaprzedało się Nazistom
 • Gość
  23.02.2019 13:33
  Dlaczego ten człowiek idzie w zaparte, a my z tym nic nie robimy?
  Są paragrafy o godności narodu polskiego, są sądy międzynarodowe, jest wreszcie dyplomacja cała - a na końcu jest wypowiedzenie wojny. Nie mówię o skrajnościach, ale to, co on mówi to naprawdę znacznie poważniejsze oskarżenia niż "polskie obozy śmierci" w jakichś tam podrzędnych gazetkach - a o "polskie obozy" potrafiliśmy się całkiem nieźle wykłócać... Mamy wsparcie z wielu stron, nawet pani ambasador USA o dziwo staje tu po naszej stronie - czemu nikt tego nie chce wykorzystać i zrobić małego dyplomatycznego "piekiełka"? Gorzej nie będzie, a możemy raz na zawsze rozwiązać problem zakłamanej mentalności połowy świata....
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama