107,6 FM

Depresja - jak ją rozpoznać?

Antydepresyjny autobus edukacyjny kursował dziś po Gliwicach.

Specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w autobusie linii A4 informowali, czym jest depresja, jak ją rozpoznać, kiedy i gdzie szukać specjalistycznej pomocy. Pasażerowie otrzymywali ulotki i zielone wstążeczki – symbol walki z depresją.

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaburzenia depresyjne są obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Dlatego nie można ich lekceważyć.

Wśród objawów depresji wymieniane są m.in.: smutek, przygnębienie, płaczliwość, rozdrażnienie, łatwość wpadania w złość lub rozpacz, znudzenie, zniechęcenie, zaburzenia koncentracji, problemy ze snem, w cięższych przypadkach myśli samobójcze, a w przypadku dzieci i młodzieży – silny bunt wobec rodziców, szkoły, nieprzestrzeganie zasad, zachowania agresywne. To oczywiście tylko przykładowe symptomy choroby.

Przyjmuje się, że jeśli objawy depresyjne mają takie nasilenie, że utrudniają codzienne funkcjonowanie w domu, w szkole i w grupie rówieśniczej oraz gdy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy zgłosić się po fachową pomoc – do psychologa, pedagoga czy psychiatry.

Na rozdawanych ulotkach znajduje się także "ściąga" zwrotów, jakich nie należy mówić osobie cierpiącej na zaburzenia depresyjne. Np.: Przesadzasz! Przejdzie z wiekiem. Nie przejmuj się! Jak byś tylko chciał, to byś to zmienił. Uśmiechnij się. Weź się w garść!

Akcję zorganizowały gliwicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Zarząd Transportu Metropolitalnego z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją, obchodzonego 23 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • halinkaa
    22.02.2019 19:01
    biorąc pod uwagę znaną gliwicką dbałość o mieszkańców przed wejściem do autobusu należy sprawdzić czy rury wydechowe nie są skierowane do wewnątrz pojazdu
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama