107,6 FM

Przełożone zakonów żeńskich za szybką realizacją postanowień watykańskiego "szczytu"

Międzynarodowa Unia Wyższych Przełożonych (UISG) liczy na szybkie wprowadzenie w życie wyników czterodniowych obrad w Watykanie szczytu na temat ochrony małoletnich w Kościele przed wykorzystywaniem seksualnym.

Odpowiedzialność, obowiązek składania wyjaśnień i przejrzystość powinny być też zastosowane w zakonach, powiedziała na konferencji prasowej w Rzymie sekretarz generalna Unii, siostra Patricia Murray. "Trzeba zrobić wszystko, aby nie dochodziło do wykorzystywania seksualnego dzieci z powodu braku działania lub zamykania oczu”, podkreślił irlandzka zakonnica i dodała, że „wytyczne w sprawie ochrony dzieci muszą być przestrzegane bez zastrzeżeń”.

Ze swojej strony UISG obiecała jak najszybciej przekazywać dalej wszystkie informacje ze spotkania w Watykanie. Jako kontynuacja tego spotkania planowane są już seminaria na temat ochrony dzieci. W kwestii wykorzystywania zakonnic s. Murray powiedziała, że „nie są jeszcze znane dane w tej sprawie, ale wiemy, że takie istnieją”. Pod koniec listopada UISG zaapelowała do ofiar o zgłaszanie znanych im przypadków.

UISG wyraziła uznanie dla decyzji papieża, że po raz pierwszy na plenarnym spotkaniu biskupów świata mogły przemówić także kobiety. Teraz jest nadzieja na większy udział kobiet i np. zakonnice będą mogły mieć prawo głosu na synodach biskupów. Spośród dziewięciu referatów podczas czterodniowego szczytu w Watykanie na temat ochrony nieletnich przed wykorzystywaniem seksualnym, cztery wygłosiły kobiety, wśród nich nigeryjska zakonnica Veronica Openibo, przełożona generalna sióstr Towarzystwa Świętego Dzieciątka Jezus.

« 1 »
  • gut
    26.02.2019 10:55

    Joseph Ratzinger/Benedykt XVI: "W tego rodzaju „relatywistycznym” kontekście etyka teologiczna bądź konsekwencjalistyczna staje się w ostateczności nihilistyczną, nawet jeśli sama tego nie dostrzega. A to, co w tej koncepcji rzeczywistości nazywa się „sumieniem,” przy głębszej refleksji okazuje się eufemistycznym sposobem stwierdzenia, że nie ma żadnego sumienia we właściwym znaczeniu, żadnej „conscientia”, a więc współpracy z prawdą. Każdy sam ustanawia własne kryterium, a wśród powszechnego relatywizmu nikt nie może na tym polu drugiemu pomagać, a tym bardziej coś nakazywać."

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama