107,6 FM

Przełożone zakonów żeńskich za szybką realizacją postanowień watykańskiego "szczytu"

Międzynarodowa Unia Wyższych Przełożonych (UISG) liczy na szybkie wprowadzenie w życie wyników czterodniowych obrad w Watykanie szczytu na temat ochrony małoletnich w Kościele przed wykorzystywaniem seksualnym.

Odpowiedzialność, obowiązek składania wyjaśnień i przejrzystość powinny być też zastosowane w zakonach, powiedziała na konferencji prasowej w Rzymie sekretarz generalna Unii, siostra Patricia Murray. "Trzeba zrobić wszystko, aby nie dochodziło do wykorzystywania seksualnego dzieci z powodu braku działania lub zamykania oczu”, podkreślił irlandzka zakonnica i dodała, że „wytyczne w sprawie ochrony dzieci muszą być przestrzegane bez zastrzeżeń”.

Ze swojej strony UISG obiecała jak najszybciej przekazywać dalej wszystkie informacje ze spotkania w Watykanie. Jako kontynuacja tego spotkania planowane są już seminaria na temat ochrony dzieci. W kwestii wykorzystywania zakonnic s. Murray powiedziała, że „nie są jeszcze znane dane w tej sprawie, ale wiemy, że takie istnieją”. Pod koniec listopada UISG zaapelowała do ofiar o zgłaszanie znanych im przypadków.

UISG wyraziła uznanie dla decyzji papieża, że po raz pierwszy na plenarnym spotkaniu biskupów świata mogły przemówić także kobiety. Teraz jest nadzieja na większy udział kobiet i np. zakonnice będą mogły mieć prawo głosu na synodach biskupów. Spośród dziewięciu referatów podczas czterodniowego szczytu w Watykanie na temat ochrony nieletnich przed wykorzystywaniem seksualnym, cztery wygłosiły kobiety, wśród nich nigeryjska zakonnica Veronica Openibo, przełożona generalna sióstr Towarzystwa Świętego Dzieciątka Jezus.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama