107,6 FM

Na czym polega faryzeizm?

Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami? Łk 5,30

Łk 5, 27-32

Jezus zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego na komorze celnej. Rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» On zostawił wszystko, wstał i z Nim poszedł.

Potem Lewi wydał dla Niego wielkie przyjęcie u siebie w domu; a był spory tłum celników oraz innych ludzi, którzy zasiadali z nimi do stołu. Na to szemrali faryzeusze i uczeni ich w Piśmie, mówiąc do Jego uczniów: «Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami?»

Lecz Jezus im odpowiedział: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać do nawrócenia się sprawiedliwych, lecz grzeszników».


Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami? Łk 5,30

Dziecięce wakacje spędzałem w rodzinnym domu mojej mamy. W niedzielne popołudnia dziadek zabierał mnie na nieszpory. Śpiewaliśmy psalmy z wymodlonej w strzępy książeczki. Pewnego razu zapatrzyłem się na siedzącego obok staruszka z przymkniętymi oczami, któremu głowa opadła na pierś jak ukrzyżowanemu Jezusowi. – Dziadku, a ten pan śpi, zamiast się modlić! – szarpnąłem rękaw dziadkowej marynarki. – Lepiej, żebyś też spał, niż rozglądał się po kościele, zamiast śpiewać! – ofuknął mnie dziadek. W taki sposób osobiście przeszedłem szkołę szemrania, przekonawszy się boleśnie i wstydliwie, na czym polega faryzeizm. I wiem, że im bardziej wydaje mi się, że jestem zdrów, tym bardziej to ja właśnie potrzebuję lekarza.

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jacek Pędziwiatr
Gość Niedzielny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Matka
  09.03.2019 09:17
  Wspaniale mieć dziadka...
  doceń 0
 • Rafaello
  09.03.2019 12:50
  Zastanawia mnie to pytanie o faryzeizm, i wydaje mi się że trudno jest to w pełni określić.

  Bóg mówi "Chcesz służyć Bogu? To kochaj ludzi". Jezus w różnych sytuacjach okazywał jak wygląda ta miłość. Wyjaśniał też słowami, bo ludzie nieraz byli szczerze pogubieni w tym wszystkim, i szukali odpowiedzi. Byli też tacy którzy byli pogubieni, ale zdawało im się że wiedzą dobrze, i z nimi Jezus miał najwięcej kłopotów. To byli właśnie Faryzeusze.
  doceń 1
 • Pobożanin
  09.03.2019 21:02
  Nie zamykajcie się na drugiego człowieka, gdy on was potrzebuje.
  doceń 1
 • Gabriela
  10.03.2019 02:42
  A jeżeli ów staruszek byłby zasłabł? Albo umierał bądź ktoś czynił mu krzywdę? Klapki na oczach, zatyczki w uszach bo ... się modlę?! Czyż nie na tym właśnie polega faryzeizm?
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.