107,6 FM

Kard. Ravasi o diakonacie kobiet: To możliwe

"Uważam, że diakonat kobiet byłby możliwy. Ale oczywiście musi to zostać przedyskutowne, ponieważ historyczne tradycje są bardzo złożone" - mówił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi w jednym z wywiadów.

W rozmowie z niemiecką Katholische Nachrichtenagentur, przeprowadzanej z okazji powołania nowego składu zespołu kobiet-doradców przy watykańskiej Radzie, kard. Gianfranoc Ravasi został zapytany o swoje poglądy nt. możliwości udzielania kobietom święceń diakonatu. Hierarcha powiedział, że dopuszcza rozważenie takiej ewentualności, przypomniał jednak, że dyskusja o roli kobiet w Kościele powinna wyglądać nieco inaczej.

"Uważam, że koncentrowanie się na kapłaństwie kobiet jest klerykalne. Dlaczego nie zaczniemy rozmawiać o innych, bardzo ważnych funkcjach kobiet w Kościele? Np. o przewodzeniu parafii od strony strukturalnej. Na polu katechezy, wolontariatu, finansów, planowania architektonicznego, designu. Dlaczego nie oddać tego w ręce kobiet? Także w Watykanie, również na wysokich stanowiskach, obecność kobiet mogłaby być większa".

Grupa doradcza kobiet przy Papieskiej Radzie ds. Kultury istnieje od 2015 r. 24 lutego br. ogłoszono jej nowy skład na lata 2019-2021.

« 1 »
 • śwjacenty
  05.03.2019 08:31
  W Kościele rzymskokatolickim kapłanami są prezbiterzy i biskupi. Diakonat to pierwszy stopień sakramentu świeceń. Wśród siedmiu sakramentów nie wyróżnia się sakramentu kapłaństwa sensu stricte. Jest sakrament święceń. Argument, że kobieta nie może być kapłanem nie sprzeciwia się świeceniu kobiet na diakonów.
 • krytycznyK
  05.03.2019 10:52
  Co innego mają zrobić biedni Niemcy? Robią to co umieją najlepiej: ulepszają struktury i dokonują odnowy zewnętrznej. Wiadomo, że nawrócenie wewnętrzne jest o wiele bardziej wymagające i trudniejsze. Niestety, jak się jednak nie wskrzesi trupa, to chociaż jeśli się go ładnie umyje, ubierze i ucharakteryzuje- pozostanie trupem. Najpierw jednak trzeba spojrzeć prawdzie w twarz- że mamy trupa. Niektórzy kardynałowie niemieccy chyba jednak tego nie chcą.
 • Marcin
  05.03.2019 12:09
  Koszmar. To krok do unicestwienia Kościoła. Co to się porobiło z tymi kardynałami?
  doceń 16
 • Ja
  05.03.2019 12:31
  o czym fantazjujesz?
  doceń 42

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama