107,6 FM

Morawiecki: Proszę nauczycieli, aby powstrzymali się od strajku

Bardzo proszę nauczycieli, aby powstrzymali się od akcji protestacyjnej, ponieważ na strajku ucierpią dzieci - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mam prośbę do nauczycieli, aby dali nam szansę i poczekali na kolejne podwyżki - podkreślił.

Premier był pytany w radiowej "Jedynce" o zapowiadany przez nauczycieli na 8 kwietnia strajk; nauczyciele domagają się podwyżek.

Morawiecki podkreślił, że zawód nauczyciela jest dla niego zawodem z misją, "jednym z najbardziej kluczowych dla rozwoju Polski". "Dlatego bardzo jednoznacznie już rok temu dałem sygnał minister edukacji narodowej, żeby budowała program wsparcia nauczycieli i tak też się stało. Właśnie rok temu podjęte zostały decyzje o tym, żeby rozpocząć sekwencję podwyżek jakich - mogę powiedzieć - dawno nie było; trzy razy po 5 proc." - powiedział Morawiecki.

Jak mówił, rząd przyśpieszył też wprowadzanie podwyżek. "Będziemy myśleć już o kolejnych w następnych latach, bo przypomnę, że w tym roku będzie dwa razy po 5 proc." - powiedział szef rządu.

Dodał, że poprosił minister edukacji, aby dla nauczycieli, którzy zarabiają najmniej, czyli nauczycielom stażystom i kontraktowym, podnosić wynagrodzenia szybciej. "Żeby dawać pewne dodatki, które skompensują naprawdę niskie wynagrodzenia" - zaznaczył premier.

Premier był również pytany, czy liczy na to, że nauczyciele powstrzymają się od akcji protestacyjnej w trakcie egzaminów. "Bardzo proszę o to oczywiście, żeby takie powstrzymanie nastąpiło, ponieważ ucierpią na tym (strajku) dzieci, ucierpią rodzice" - zauważył szef rządu.

Podkreślił, że rząd zobowiązuje się do podwyżek w budżecie zaplanowanym na ten rok. "Mam taką prośbę do nauczycieli rzeczywiście, żeby dać nam tę szansę, żeby poczekać na kolejną podwyżkę, a potem na następną, na początku kolejnego roku. Nie ma tak wielu grup społecznych, które trzy, czy cztery podwyżki dostaną w tak bardzo krótkim czasie" - zaznaczył Morawiecki.

Jak podkreślił w gestii niektórych samorządów jest wypłata dodatków motywacyjnych, funkcyjnych, albo za trudne warunki pracy. "I one (samorządy) czasami oszczędzają na nauczycielach. (...) Warto zaapelować do tych samorządów, bo po stronie rządowej rzeczywiście chcemy robić wszystko, co możliwe i przyśpieszamy pewne programy" - powiedział premier.

W poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że prezydium Zarządu Głównego ZNP zdecydowało o rozpoczęciu 8 kwietnia strajku w szkołach i innych placówkach oświatowych, w których - w wyniku referendum - uzyskana będzie zgoda na jego przeprowadzenie. Związek domaga się wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty, niebędących nauczycielami o 1000 zł.

Strajk ma rozpocząć się 8 kwietnia i ma być bezterminowy - decyzję o terminie jego zakończenia ma podjąć prezydium Zarządu Głównego ZNP. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty. 6 maja mają zaś rozpocząć się matury.

« 1 »
 • Verdi
  05.03.2019 22:17
  Nauczyciele zostali podpuszczeni przez stronę PO-wską, która nic a nic nie zrobiła dla nich, a teraz stanie się narzędziem uderzającym w PiS. Otumanienie wierzący biją w rząd, który jest po ich stronie.
  doceń 12
 • PN
  05.03.2019 22:58
  Podwyżki dla nauczycieli sie nie opłacają - na PiS głosowac będa ci od 500+ 300+ 100+ i inne plusy
  doceń 6
 • she
  06.03.2019 18:36
  Takie podwyżki to jakaś propaganda. przychodząc 3 stycznia obcięli mi z wypłaty po czym 1mc później podnieśli to samo to jakieś JAJA ..... mam na to papier bo każde drobne podpisujemy w 3 egzemplarzach. Gadają o dodatkach phi phi jest ich może i cała lista tylko 90% z nich nikt nie dostaje "nie ma pieniędzy". a nawet jak ci się należy to gęba w pudło ciesz się ze masz pracę resztę przebolejesz... aaaa i tych co myślą ze N pracuje 18 godz na tyd. to uświadamiam ze tych godzin jest koło 47 i niedziele tez.
  doceń 4
 • ciekawosc
  08.03.2019 08:53
  Mam pytanie, czy nauczyciele mają kasy fiskalne, wielu moich znajomych mających dzieci w szkołach srednich i gimnazjum wydaje na korepetycje 1000- 2000 zł miesięcznie a nikt nie otrzymuje paragonu.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama