107,6 FM

Rząd zalegalizuje samowole budowlane, które mają ponad 20 lat

Zalegalizujemy samowole budowalne, które mają ponad 20 lat - zapowiedział w poniedziałek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2020 roku.

Soboń zaznaczył, że uproszczona procedura legalizacyjna jest jednym z elementów nowego prawa budowlanego, nad którym pracuje resort inwestycji i rozwoju. Obecnie - jak powiedział - proces zalegalizowania jest trudny i kosztowny: trzeba wykazać, że budynek z jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego i zapłacić ok. 50 tys. zł (za dom jednorodzinny - PAP). Z danych MIiR wynika, że w ubiegłym roku zalegalizowano tylko 300 nieruchomości, rozebrano natomiast ponad 2 tys.

"Jeśli nowe prawo budowlane wejdzie w życie do legalizacji potrzebne będzie tylko oświadczenie właściciela, że budynek powstał ponad 20 lat temu, uproszczona inwentaryzacja geodezyjna, a także ekspertyza budowalna, potwierdzająca, że obiekt jest bezpieczny" - powiedział Soboń. Zaznaczył jednak, że na abolicję można liczyć tylko wówczas, jeżeli samorząd, sąsiedzi lub nadzór budowalny nie wnosił dotąd żadnych zastrzeżeń wobec nieruchomości. "Właściciele budynków, wobec których toczą się jakiekolwiek postępowania, nie będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury" - wskazał.

Wiceminister Artur Soboń mówił, że nie zachęca do samowoli, ale budynki, które powstały ponad 20 lat temu i są bezpieczne powinny zostać poddane prostszej i tańszej procedurze legislacyjnej, po to, żeby były bezpieczniej eksploatowane w przyszłości. Podkreślił, że chodzi np. o możliwość ich legalnego remontu czy obowiązkowych przeglądów okresowych.

Funkcjonowanie nielegalnych obiektów budowlanych wiąże się bowiem, mówił, z pominięciem przez ich właścicieli stosowania przepisów rozdziału 6 Prawa budowlanego, zapewniających utrzymanie budynków w prawidłowym stanie technicznym i ich bezpieczne użytkowanie. Takie postepowanie może nieść za sobą negatywne skutki, związane z powstaniem zagrożenia w obiektach, nie poddawanych okresowym kontrolom.

"Ci, którzy zalegalizują budynek, będą mieli gwarancję, że ich obiekt jest bezpieczny, a samorząd będzie miał podatek od nieruchomości" - powiedział Soboń. Przyznał, że dziś część osób użytkujących samowole nie płaci podatku, ale skala tego zjawiska nie jest znana.

Jak podkreślił główny inspektor nadzoru Norbert Książek, samowola to budynek wybudowany bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Ze statystyk resortu wynika, że większość z nich to domy jednorodzinne, ale są też budynki wielorodzinne, zabudowania gospodarcze, przemysłowe i magazynowe a nawet hotele czy obiekty użyteczności publicznej. Szacuje się, że jest ich w Polsce ok. 500 tys.

« 1 »
  • n/a
    06.03.2019 09:19
    No to mamy 500.000 głosów PLUS! Bo jak nas nie wybierzecie, to w 2020 sami rozumiecie, może nie być tak miło. Taak, i na szarą strefę, i tych co zawsze prawo mieli za nic, też haczyk można znaleźć.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama