107,6 FM

Wielki Post ze Zdrapką Wielkopostną

W Środą Popielcową rozpoczyna się kolejna edycja Zdrapki Wielkopostnej. Każdego dnia na karcie zdrapki uczestnicy będą odkrywać zadanie związane z postem, jałmużną lub modlitwą.

W pakiecie znalazło się sporo nowości. Sama zdrapka jest koloru fioletowego i rozpala swoim wizerunkiem. Hasłu “Każdego dnia żyj w mocy Bożego Ducha” towarzyszą słowa Ewangelii wg św. Mateusza “Cieszcie się i radujcie albowiem Wasza nagroda wielka jest w niebie” umieszczone na obrazku płonącego ognia, symbolu Ducha Świętego, któremu mamy się poddawać przez cały Wielki Post.

Dodatkowo zdrapka przesiąknięta jest nauczaniem Ojca Świętego Franciszka o chrześcijańskiej radości płynącej z Ewangelii. Co ciekawe, rekolekcje nie kończą się w Wielki Piątek czy Sobotę, ale naprawde prowadzą ku radości Zmartwychwstania. Dlatego ostatnie zadanie zdrapuje się w Poniedziałek Wielkanocny.

- W tym roku rusza nowa formuła: OPEN SOURCE – chcemy, aby idea zdrapki pojawiła się wszędzie. Zapraszamy wszystkie media, społeczności, blogerów do publikowania zadań i swoich wielkopostnych challengy pod patronatem Zdrapki Wielkopostnej - podkreśla Szymon Gajewski, rzecznik zdrapki.

Zdrapka Wielkopostna to 40 ćwiczeń dla ducha i ciała przeznaczonych na Wielki Post, umieszczonych na papierowej planszy zakrytej zdrapką. Każdego dnia zdrapujemy pole, na którym jest zadanie związane z trzema filarami Wielkiego Postu – postem, jałmużną i modlitwą. Pomocą w realizowaniu danego zadania są materiały umieszczane na stronie www.zdrapkawielkopostna.pl, dostępne również na Facebooku i kanale YouTube. Zdrapka Wielkopostna to sprawdzone narzędzie pomocne w przeżywaniu Wielkiego Postu, szczególnie dla tych, którym Post zazwyczaj umyka pośród codziennych obowiązków.

- Zdrapka jest przede wszystkim narzędziem duchowym pomocnym w zmianie własnego życia, porządkowaniu relacji z Bogiem i z ludźmi. Wyzwala energię do podjęcia działania i dokonania zmiany w życiu. Pomysł na Zdrapkę jest prosty, a jej działanie niezwykle wciągające, o czym świadczy rosnąca liczba użytkowników w Polsce i na świecie - wyjaśnia Grajewski.

Organizatorem akcji jest polska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh), czyli świeckie, światowe stowarzyszenie katolickie, inspirowane duchowością św. Ignacego z Loyoli.

Zdrapka została przeniesiona na grunt polski z Irlandii. Od pierwszej edycji w 2015 roku, która miała kilkuset uczestników, akcja zyskuje na popularności. W roku 2018 dotarła już do setek tysięcy osób w Polsce i poza granicami kraju: w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, Australii, Syberii, Afganistanie i Kazachstanie. Wersja polska rozprzestrzenia się na całą Europę, wszędzie tam, gdzie obecni są Polacy. W Wielkim Poście 2019 z inspiracji polskiej WŻCh ruszą pierwsze edycje Zdrapki w Hongkongu, Makau i na Tajwanie. Globalny projekt przyjął nazwę OGINI.org, jest to anagram hiszpańskiej formy imienia św. Ignacego.

Źródło Zdrapki Wielkopostnej tkwi w Ćwiczeniach Duchowych św. Ignacego, który uczy w nich odkrywania Boga we wszystkich rzeczach.
Celem nadrzędnym Zdrapki jest odkrycie przez uczestnika bliskości Boga, który kocha za nic, i odpowiedź na Jego miłość. Cele kolejne to pomoc chrześcijanom w przeżyciu Wielkiego Postu w refleksji, większym zrozumieniu własnej wiary i uświadomieniu, że chrześcijaństwo można świadomie praktykować w codziennym zabieganiu. Zaletą akcji jest swoiste prowadzenie uczestników przez każdy dzień Postu, aż do Świąt Wielkanocnych. Dlatego organizatorzy chcą dotrzeć również do osób, które nie mają pomysłu na przeżycie Postu.

Do akcji dołączyć można jeszcze do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Aby zdobyć swoja planszę należy wejść na stronę internetową www.zdrapkawielkopostna.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • tomaszl
  06.03.2019 10:52
  Jak to kiedyś było, gdy nie było zdrapek, setek internetowych rekolekcji, tysięcy artykułów o treści "jak katolik powinien przeżywać Post nie poszcząc". Nie było wyzwań typu nie jemy słodyczy w poście, albo dla tych dorosłych: nie pijemy alkoholu w poście. Nie było skarbonek do jałmużny, nie było innych wyzwań.
  Jak prości ludzie kiedyś faktycznie pościli? Czemu służyła Droga Krzyżowa, czy zachowane gdzieś jeszcze Gorzkie Żale?
  doceń 4
 • pixpix
  06.03.2019 11:28
  Czemu taka informacja pojawia się w Środę Popielcową...???
  Chętnie bym kupił, i także na prezenty. W tamtym roku dostałem od kogoś. Z dużą kożyścią dla siebie.

  Jedna ogromna zaleta - pozwala żyć duchem postu nie tylko od modlitwy do modlitwy, w także w domu, miejscu pracy, ....
  Pozwala też ogarnąć, uporządkować życie - także tą część która "nie należy" do wiary, a jest nie mniej ważna.

  "Zjedzcie rodzinny posiłek" - może byś sporym wyzwaniem. I niesamowitą okazją.
  doceń 2
 • wojtek_wawa
  06.03.2019 22:48
  Zdrapka to pomysł dla duzych dzieci. o nawróceniu już się nie mówi, o nowej naturze, o tym co wyróżnia chrześcijan od wszystkich innych. Smutne to troche, że pozostajemy na poziomie maksymalnej infantylizacji wiernych. Okazuje się, że najbardziej popularna, medialnie akceptowalna pozostaje protestancko-sekciarska wersja chrześcijanstwa czyli bycie dobrym, uczynnym, dużo się uśmiechać, nie jeść cukierków, mniej jedzenia śmieciowego, więcej ruchu i wiele innych bzdetów. jakbym słuchał protestanckich mówców z amerykańskich filmów.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama