107,6 FM

Rafalska: Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 6,1 proc.

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 6,1 proc. i w porównaniu do stycznia pozostała bez zmian - poinformowała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Od 1991 r. nigdy wskaźnik bezrobocia w lutym nie był tak niski - dodała.

Z danych MRPiPS wynika, że pod koniec lutego bez pracy pozostawało w Polsce 1,018 mln osób. To o 5,1 tys. mniej niż w styczniu (o 0,5 proc. mniej). Poziom stopy bezrobocia był o 0,7 pkt. proc. niższy niż w lutym 2018 r.

"Od 1991 r. nigdy wskaźnik bezrobocia w lutym nie był tak niski" – zaznaczyła na konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska, komentując najnowsze dane.

Największe spadki procentowe zanotowano w województwach: świętokrzyskim (1,9 proc.), opolskim (1,8 proc.) i w podlaskim (1,8 proc.). W porównaniu z lutym 2018 r. liczba bezrobotnych w ubiegłym miesiącu była niższa o 108,8 tys. osób (spadek o 9,7 proc.).

"Sytuacja na rynku pracy nie zwiastuje żadnych zagrożeń, pamiętajmy, że jesteśmy ciągle w miesiącu zimowym. Te zmiany, które są związane z tym, że spadła nam liczba osób bezrobotnych, mogą być także związane z tym, że powiatowe urzędy pracy już proponują swoje aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, a w styczniu zawsze jest okres, w którym trwają te przymiarki, powstają budżety i jest to trochę taki bardziej martwy sezon" - powiedziała Rafalska.

MRPiPS spodziewa się, że w kolejnych miesiącach spadki bezrobocia będą większe. Wskazuje, że początek roku jest zawsze okresem trudniejszym, wraz z końcem grudnia rejestrują się osoby, którym zakończyły się umowy na czas określony, kończą się prace sezonowe w takich branżach jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka. Stąd wzrost liczby bezrobotnych w styczniu, w lutym odnotowano już poprawę.

 

« 1 »
 • tomaszl
  06.03.2019 16:50
  Czyli można likwidować już Urzędy Pracy, a także zaprzestać prowadzenia programów aktywizacji zawodowej?
  doceń 0
 • św Eufenia
  06.03.2019 19:30
  Kolejny sukces naszego rządu!
  A może bezrobocie zmniejszyło się przez sezonowy wzrost cen bielizny z powodu żniw buraka cukrowego w RPA ?
  doceń 0
 • Karina
  07.03.2019 00:16
  W realu wygląda to inaczej. Nie rejestrują się bo nic z tego nie mają. Dać 500 zł na miesiąc osobie bezrobotnej to dane będą inne.
  doceń 0
 • gość
  07.03.2019 13:06
  Polakowi nie dogodzisz. Miał 15% bezrobocia to narzekał, teraz ma 6% bezrobocia w zimie to mówi że nieprawda. 5 lat pan Broniarz siedział cicho. Zaczyna strajkować jak dostaje podwyżkę.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama