107,6 FM

Dziś dzień modlitwy i postu za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

Pierwszy piątek Wielkiego Postu jest dniem modlitwy i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. To kontynuacja drogi podjętej przez Episkopat Polski, wyrażonej w stanowisku: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i społeczeństwie - powiedział PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ojciec Święty 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach Dni Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Konferencja Episkopatu Polski, na wniosek Prezydium, zorganizowała taki dzień 3 marca 2017 roku. Zgodnie zaś z decyzją podjętą na 380. Zebraniu Plenarnym w Płocku jesienią 2018 roku pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

Przeczytaj też: "Rozważania na nabożeństwa pokutne za wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych"

"Dzień modlitwy i postu za grzech wykorzystywania seksualnego nieletnich jest kontynuacją poprzednich inicjatyw modlitewnych. Pierwsza w Polsce liturgia pokutna za grzechy i przestępstwa wykorzystywania seksualnego w Kościele miała miejsce w 2014 roku w Krakowie" - przypomniał rzecznik episkopatu.

Przypomniał też, że w "Stanowisku KEP w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych" z 19 listopada 2019 roku czytamy: "zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie odtąd dniem modlitwy wynagradzającej oraz postu we wszystkich naszych diecezjach".

Przeczytaj relację z nabożeństw pokutnych w diecezjach:

« 1 2 3 »
 • Gosc
  08.03.2019 09:35
  "Na początku Wielkiego Postu jesteśmy wezwani przez pasterzy Kościoła w Polsce do modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich" - podkreśla rzecznik Episkopatu. Biskupi proszą, aby "szczera modlitwa, ofiarowana w tej intencji, wyrzeczenie i pokuta oraz hojna jałmużna udzielana ubogim otwierała nasze serca na ducha autentycznego nawrócenia (), byśmy walczyli z wszelkimi nadużyciami () we wszystkich środowiskach, szczególnie zaś we wspólnotach kościelnych, w których żyją i wzrastają dzieci" - czytamy na początku rozważań Drogi Krzyżowej przygotowanej przez Komisję Duszpasterstwa. " Kto jest wezwany? Wierni, ktorych dzieci przez niektorych pasterzy zostaly skrzywdzone i oni sami teraz swoja "hojna jalmuzna", postem i modlitwa maja za to pokutowac? To wierni maja sie nawracac, zeby ich dzieci byly bezpieczne w Kosciele? Chyba tylko tak, ze kazde podejrzenie prokuraturze od razu melduja, bo na biskupa juz nie moga liczyc. Albo pasterze nie rozumieja co pisza, albo nie rozumieja, ze ich wzniosly i "pobozny" jezyk juz nikogo nie porusza. Tylko konkrety sie licza a tu to nie wierni zawiedli.
  doceń 18
 • NICKUS
  08.03.2019 09:59
  Wreszcie piszecie o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich, a nie o "nadużyciach seksualnych w Kościele".
  doceń 7
 • ALLELUJAH
  08.03.2019 10:07
  A co grzechem sodomskim homoseksualizmem? Z grzechem pedofilii w strukturach Kościoła wiąże się niemal 100% związek z homoseksualizmem (obrzydliwe). Czekam na zdecydowane potępienie i wypalenie tego zła do spodu. I problem pedofilii zniknie jak ręką odjąć. Stawiam skrzynkę dobrego wina. P.S. Przypominam, iż w ST jest jasno napisane i Jezus Chrystus to w całej rozciągłości potwierdził, iż mężczyźni współżyjący ze sobą nie wejdą do Królestwa Niebieskiego. Bo jak nieczyści mogą wejść do bramy Królestwa nieskończenie czystego?
  doceń 13
 • Obserwator
  08.03.2019 10:10
  Popadanie z skrajności w skrajność. Najpierw prze wiele lata udawano że nic się złego nie dzieje, że nie ma problemu.Teraz natomiast 99,9% katolików ma pokutować i pościć za występki pojedyńczych duchownych ?
  doceń 13

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama