107,6 FM

Dziś dzień modlitwy i postu za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

Pierwszy piątek Wielkiego Postu jest dniem modlitwy i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. To kontynuacja drogi podjętej przez Episkopat Polski, wyrażonej w stanowisku: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i społeczeństwie - powiedział PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ojciec Święty 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach Dni Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Konferencja Episkopatu Polski, na wniosek Prezydium, zorganizowała taki dzień 3 marca 2017 roku. Zgodnie zaś z decyzją podjętą na 380. Zebraniu Plenarnym w Płocku jesienią 2018 roku pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

Przeczytaj też: "Rozważania na nabożeństwa pokutne za wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych"

"Dzień modlitwy i postu za grzech wykorzystywania seksualnego nieletnich jest kontynuacją poprzednich inicjatyw modlitewnych. Pierwsza w Polsce liturgia pokutna za grzechy i przestępstwa wykorzystywania seksualnego w Kościele miała miejsce w 2014 roku w Krakowie" - przypomniał rzecznik episkopatu.

Przypomniał też, że w "Stanowisku KEP w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych" z 19 listopada 2019 roku czytamy: "zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie odtąd dniem modlitwy wynagradzającej oraz postu we wszystkich naszych diecezjach".

Przeczytaj relację z nabożeństw pokutnych w diecezjach:

« 1 2 3 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama