107,6 FM

13. emerytura będzie wypłacana co roku

Mogę zapewnić, że 13. emerytura to nie jest "jednorazowy strzał"; program Emerytura Plus będziemy kontynuować w kolejnej kadencji, jeśli wyborcy nam zaufają i przedłużą nasz mandat do rządzenia - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla piątkowego "Super Expressu".

W rozmowie zauważono, że emeryci "zachodzą w głowę", czy trzynasta emerytura będzie jednorazowym gestem czy stałym elementem systemu.

"Mogę zapewnić, że to nie jest jednorazowy strzał. Program Emerytura Plus będziemy kontynuować w kolejnej kadencji. Jeśli, oczywiście, wyborcy nam zaufają i przedłużą nasz mandat do rządzenia. A wiarygodność to nasz znak firmowy" - powiedział premier.

Przeczytaj też: "Zwlekanie z oszczędzaniem to najgorsza decyzja. Jak oszczędzać, by nie było to obciążeniem dla naszego budżetu?"

Na pytanie, dlaczego programu nie było w poprzednim roku, Morawiecki odparł: "z tego samego powodu, dlaczego nie było 500 Plus na każde dziecko".

"Otóż zaklejenie ogromnych dziur w budżecie po rządach PO wymagało olbrzymiej pracy. Wygraliśmy z mafiami vatowskimi i teraz dopiero widzimy, jak się zamknął księgowo poprzedni rok, jakie są wpływy z podatków w styczniu i lutym. Wiemy po prostu, na co możemy sobie pozwolić" - podkreślił.

Pytany o to, na jakie pieniądze mogą liczyć osoby, które nie wypracowały pełnej emerytury, premier odparł, że będzie to "dokładnie taka sama kwota" jak w przypadku innych emerytów. "Różnicowanie polskich seniorów, oprócz wymiaru społecznego, byłoby kosztowne ze względu na biurokrację, która by temu towarzyszyła" - dodał.

Dopytywany, czy rozważane jest zwolnienie emerytów z podatku dochodowego, Morawiecki zauważył w odpowiedzi, że "ulżyć emerytom możemy, albo zwalniając z podatku PIT, albo zwiększając kwotę wolną od podatku, albo - tak jak to robimy - przekazując im raz do roku dodatkową emeryturę".

"Na cokolwiek byśmy się zdecydowali, korzyści dla emerytów i koszt dla budżetu są wielomiliardowe. My uznaliśmy, że najlepiej będzie pieniądze przekazać seniorom w postaci programu Emerytura Plus" - powiedział premier.

« 1 »
 • Gosc
  08.03.2019 09:14
  Oczywiscie PO kradlo VAT! Tylko czemu procesow nie ma? Koniunktura sie skonczy, NFZ nie bedzie mial nie tylko na leki dla umierajacych na raka ale i na wycieczki do egzotycznych krajow dla zarzadu, ZUS padnie, ale przeciez dla zarzadow spolek skarbu panstwa (obsadzonych przez krewnych i znajomych wiadomo kogo) i Najwazniejszych Osob w Polsce zawsze starczy. Jak w Korei Pln czy Wenezueli. I jak lud bedzie pokorny, to komus tam sie od czasu do czasu sypnie a moze jakiegos emeryta i wizyta z kamera zaszczyci?
 • Mariusz
  08.03.2019 09:55
  W jakiej wysokości ta "13"?
  doceń 0
 • pogodzona
  08.03.2019 11:51
  A może by tak również podwyżki dla "budżetówki"? Bo praca na "państwowym" za najniższą lub niewiele od niej wyższą stawkę to zdecydowanie "minus" na obliczu Państwa. Z drugiej strony myślę - skąd Państwo będzie brać na to wszystko, jak już pobierze niedopłacone podatki i wyrówna zaległości. Na razie to właśnie jest główne źródło finansowania tych wszystkich donacji. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi odpowiednich rzeczników w mediach.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama