107,6 FM

"Dziś bycie kobietą jest o wiele trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej"

Trzy kobiety w różnym wieku opowiadają w najnowszym numerze GN, co to znaczy być kobietą. Co sprawia, że mogą rozkwitnąć, i jaką rolę odgrywają w tym ich mężowie. Mówią też, co nadaje ich życiu sens.

- Dziś bycie kobietą jest o wiele trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - mówi Karolina Pawłowska. - Choć otworzyły się przed nami wielkie możliwości realizacji zawodowej, ilość obowiązków, jakie na nas spadają, jest przeogromna. Przeraża też presja społeczna, żebyśmy spełniały się na każdym obszarze. Nie wystarczy być mamą, babcią, opiekunką domowego ogniska. Mamy też obowiązek kształcić się, pracować, piąć się po szczeblach kariery. Często deprecjonuje się pracę wykonywaną przez nas w domu - mówi prawniczka, doktorantka z Uniwersytetu warszawskiego.

- Moja mama wychowała mnie na samodzielną i niezależną kobietę. Wspierała mnie, abym dała radę skończyć dwie szkoły – także baletową. To babcia nauczyła mnie pacierza, Różańca i często zabierała ze sobą do kościoła. Stąd wiara ma dla mnie podstawowe znaczenie i jest jak tlen potrzebny do oddychania - podkreśla Beata Chrobok, mama i babcia, nauczycielka biologii, tancerka, oligofrenopedagog.

- Mimo moich 95 lat nie zapominam, że jestem kobietą. Lubię być ładnie ubrana, dobrze wyglądać, mieć zadbane włosy, ubierać się według mody, nie odstając od współczesności. A nawet podobają mi się mężczyźni… Ale z tego się nie spowiadam. Noszę stroje w kolorach umiarkowanych – beżach, szarościach, ale czasem wkładam bluzkę w kratkę i wtedy mi się wydaje, że tracę dziesięć lat. Tak naprawdę liczy się wygląd duszy - mówi mama dwóch córek, babcia siedmiorga wnucząt i dwunastu prawnuków, która w zeszłym roku wydała swoją pierwszą książkę.

Więcej w tekście Barbary Gruszki-Zych pt. Miłość patrzy z oczu oraz w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".

 

« 1 »
 • Mama
  08.03.2019 21:01
  Jestem mamą 6 dzieci.dziękuję Bogu za nie.nie pracuje zawodowo.wychowuje dzieci .mam dużo roboty.pranie ,gotowanie,prasowanie,karmienie,spacery itp.dzieci często nam chorują.I tak nieprzespane noce ,lekarze ,szpitale.dobrze że teściowa nam pomaga.czasami są chwile ze dzieci są wszystkie zdrowe i możemy gdzieś razem wyjść.teraz robimy im pokoje.Ja bardzo podziwiam te mamy które pracują i wychowują dzieci .Ile one muszą mieć siły i odwagi .Mnie wcześniej wytykano czemu nie idę do jakiejś pracy.Niby jak miałam zostawić chorujące dzieci.dziś już się tym gadaniem nie przejmuję.Myślę sobie ze to Bóg daje nam siłę i naszą pracę docenia .On nigdy nas nie zawiódł.
  doceń 11
 • Dremor
  09.03.2019 17:25
  "Dziś bycie kobietą jest o wiele trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej"

  Rozumiem, że dzisiejsza "presja społeczna" to dla pani większy ciężar, niż to, co spotykało kobirty jeszcze nie tak dawno temu, jak na przykład przymusowy ślub, zaaranżowany przez ojca, praktyka sprzedaży dziewcząt w niewolę, czy ponad pięćdziesięcioprocentowa śmiertelność kobiet przy porodach? A dzisiejsze obowiązki pewnie przytłaczają panią bardziej, niż np. w XIX wieku, gdy kobieta musiała pracować po 14 godzin dziennie w szwalni, po czym głód zmuszał ją do prostytuowania się za bochenek chleba?
  doceń 10
 • gość
  09.03.2019 21:15
  A facetom jest łatwo być mężem , ojcem i pracownikiem ? Też muszą łączyć życie prywatne z zawodowym. A tak na marginesie..... pisze się tylko o mężatkach , a co z singielkami ? To już nie kobieta?
  doceń 3
 • b.
  14.03.2019 08:29
  Nie wiem, skąd ten mit, że kobiety kiedyś nie pracowały zawodowo. Przecież były mamkami, nianiami, kucharkami, pomywaczkami, szwaczkami, guwernantkami i robotnicami w fabrykach. Zamożne panie miały do dyspozycji właśnie inne kobiety, które niańczyły im dzieci i prowadziły dom. Wystarczy poczytać np. "Noce i dnie". Dobrze, że możemy realizować się zawodowo, nie jest łatwo, ale bez przesady. Sama mam czworo dzieci, najmłodsze w przedszkolu, pracuję 20 godz. tygodniowo w liceum, uczę jęz. polskiego. Nie mam na co narzekać.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama