107,6 FM

Adam Żak SJ: Kościół musi odzyskać mowę w kwestii wykorzystywania nieletnich

- Jedną z największych bolączek Kościoła jest nieumiejętność komunikowania z wiernymi na temat przestępstw wykorzystywania nieletnich - uważa o. Adam Żak SJ. Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży podkreśla, że obchodzony dzisiaj dzień modlitwy i pokuty za te grzechy ma służyć tej komunikacji.

Ojciec Żak uważa, że we wnętrzu Kościoła trzeba mówić o tym problemie coraz bardziej otwarcie. - Rozumiem, że to jest związane z oporami i trudnościami, bo w takich społecznościach, gdzie wspólnota jest oparta na zaufaniu, zawsze trudno jest rozpocząć rozpoznawanie i nazywanie rzeczy po imieniu - mówił w rozmowie z dziennikarzami szef Centrum Ochrony Dziecka. Jak zaznaczył, w tym procesie istotne jest, żeby cały Kościół modlił się, czyli "rozpoznał przed Bogiem, że te grzechy i przestępstwa znajdują się w jego wnętrzu". Dodał, że chodzi nie tylko o rozpoznanie, ale także o świadomość, że one ranią Kościół.

- Trzeba się odwołać do samego Boga, stanąć przed Nim i wyznać naszą bezradność, bierność, nieumiejętność, wyznać nasze lęki - wyjaśniał. Według niego, jest to niezbędny warunek rzeczowej komunikacji, która "jest potrzebna do tego, żeby wyświetlić prawdę i nie iść po omacku, tylko konkretnie rozwiązywać problemy".

Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ocenia, że jedną z poważniejszych bolączek Kościoła jest nieumiejętność komunikowania z wiernymi na ten temat. - To są sprawy bolesne i wstydliwe, nie tylko dlatego, że chodzi o sferę seksualną, ale także dlatego, że chodzi o przestępstwa, które są popełnione przez ludzi oficjalnie posłanych, żeby prowadzić do Chrystusa, a czynią coś innego, dając zgorszenie i siejąc przerażenie we wspólnocie Kościoła - stwierdził. Jego zdaniem, przypadający dzisiaj dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania nieletnich służy temu, by Kościół "odzyskał mowę" w tej sprawie.

Ojciec Żak poinformował także, że w ciągu najbliższych miesięcy gotowy będzie raport na temat skali wykorzystywania nieletnich w Kościele. Do sekretariatu KEP spłynęły już dane ze wszystkich diecezji, które teraz są analizowane i opracowywane przez zespół Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Respondenci byli pytani m.in. o liczbę przypadków, reakcje przełożonych na zgłoszenia, wiek sprawcy, jak długo trwał proceder, a także jakie przeprowadzono działania i czy zapadły wyroki w tych sprawach. - Raport będzie odzwierciedlał to, co Kościół wie na ten temat - podkreśla duchowny.

W Krakowie odbywa się szkolenie na temat budowania systemu prewencji w archidiecezji. - Chcemy wskazać różne typy prewencji, które muszą być uwzględnione, bo czym innym jest wyciąganie wniosków z dokonanych przestępstw, a czym innym profilaktyka uniwersalna, która zajmuje się tym, by do takich aktów nie dochodziło - wyjaśniał jezuita.

Pierwsze takie szkolenie odbyło się w ordynariacie polowym, następne - z przedstawicielami metropolii greckokatolickiej oraz metropolii łódzkiej, poznańskiej, gnieźnieńskiej, wrocławskiej i katowickiej. Planowane są kolejne spotkania w pozostałych metropoliach Kościoła w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama