107,6 FM

Niższy PIT raczej dla wszystkich?

Obniżka stawki podatku z 18 do 17 proc. prawdopodobnie obejmie też mikrofirmy - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

Gdy premier Mateusz Morawiecki ogłosił, w ramach tzw. piątki Kaczyńskiego, obniżkę obciążeń dla pracujących, pojawiły się wątpliwości, czy dotyczy to także samozatrudnionych - podaje "Rz". Jak dodaje, wiadomo już, że osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły skorzystać z zerowego PIT dla młodych (do 26. roku życia) ani z dwukrotnie wyższych kosztów uzyskania przychodu dla zatrudnionych (bo i tak nie mają do tego prawa).

Wiele jednak wskazuje na to, że będą mogły płacić niższy podatek - zamiast 18 proc., tak jak obecnie, może to być obiecywane przez premiera 17 proc. W Ministerstwie Finansów wciąż rozpatrywane są różne scenariusze - pisze gazeta.

Jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej", obecnie przeważa pogląd, by przy obniżce stawek podatkowych nie robić wyjątków. Ostateczna decyzja ma zapaść do końca marca.

Wyższy VAT od cappucino

« 1 »
 • podajnik
  15.03.2019 10:23
  PIS obniża podatki.
  Ciekawe czy znowu odezwą się głosy liberalnych ekonomistów jak kiedyś gdy Zyta Gilowska obniżała podatki.
  Wtedy "część ekonomistów zwracała uwagę, że tak wyraźne podniesienie pensji netto może mieć działanie proinflacyjne".
  Rok 2007 Zyta Gilowska, minister finansów w rządzie PIS obniżyła składkę na ZUS o 5% po stronie pracowników i 2% po stronie pracodawców. I to był ten jeden raz gdy odczuwło się wzrost pensji z powodu obnizenia składek.
  Dziś PIS chce zmniejszyć z 18% na 17% stawkę podatku PIT, którą również wtedy ustanowił. Czyli po raz kolejny chce odciążyć pracowników.
  Dziś PIS nadal jest partią antyestabilishmentową stojącą po stronie pracownika.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama