107,6 FM

Ślepe posłuszeństwo w Kościele?

Doskonale wiedział, czym jest czarna rozpacz. Przez lata był na cenzurowanym. „Nieprawdopodobny reżim policyjny, autokratyczny, totalitarny, kretyński” – pisał o. Yves Congar o Kurii Rzymskiej, której zdecydował się być posłuszny. O jego dziennikach pisze w nowym numerze GN Marcin Jakimowicz.

- Lektura dzienników o. Congara jest skutecznym lekiem na samowolkę pokolenia, które mija na drodze billboardy „Wysokich Obcasów” z hasłem: „Nieposłuszne nikomu” i słyszy podszytą ironią medialną mantrę: „Wasze posłuszeństwo jest ślepe”. Przykład dominikanina pokazuje, że nie polega ono wcale na bezmyślnym przytakiwaniu przełożonym, ale głębokim poczuciu, że choć nie mają racji, Bóg jest w stanie wyciągnąć z tej patowej sytuacji dobro - pisze Marcin Jakimowicz.

Więcej w tekście pt. Ta noc nigdy się nie skończy oraz w drukowanym wydaniu GN.

 

« 1 »
 • Jo
  15.03.2019 15:09
  Wykonałbyś polecenie: "zabij, Bóg rozpozna niewinnych"?
  doceń 12
 • pestka
  16.03.2019 13:33
  Na takim posłuszeństwie Bogu i Kościołowi (przełożonym) wyrośli wielcy święci, a określenie "ślepe" nie ma nic wspólnego ze ślepotą o jakiej mówi współczesny świat.
  doceń 3
 • joan
  17.03.2019 17:55
  Pestka ma rację. Polecam niesamowitą książkę p. Joanny Brożek o ks. Dolindo - Jezu Ty się tym zajmij
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama