Ślepe posłuszeństwo w Kościele?

dodane 15.03.2019 13:04

red.

Doskonale wiedział, czym jest czarna rozpacz. Przez lata był na cenzurowanym. „Nieprawdopodobny reżim policyjny, autokratyczny, totalitarny, kretyński” – pisał o. Yves Congar o Kurii Rzymskiej, której zdecydował się być posłuszny. O jego dziennikach pisze w nowym numerze GN Marcin Jakimowicz.

Yves Congar OP: „Krzyż. Nie tylko go podziwiać, nie tylko wziąć go na siebie i dźwigać, ale umrzeć na nim”.   wikipedia Yves Congar OP: „Krzyż. Nie tylko go podziwiać, nie tylko wziąć go na siebie i dźwigać, ale umrzeć na nim”.

- Lektura dzienników o. Congara jest skutecznym lekiem na samowolkę pokolenia, które mija na drodze billboardy „Wysokich Obcasów” z hasłem: „Nieposłuszne nikomu” i słyszy podszytą ironią medialną mantrę: „Wasze posłuszeństwo jest ślepe”. Przykład dominikanina pokazuje, że nie polega ono wcale na bezmyślnym przytakiwaniu przełożonym, ale głębokim poczuciu, że choć nie mają racji, Bóg jest w stanie wyciągnąć z tej patowej sytuacji dobro - pisze Marcin Jakimowicz.

Więcej w tekście pt. Ta noc nigdy się nie skończy oraz w drukowanym wydaniu GN.

 

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 joan 17.03.2019 17:55
Niezalogowany użytkownik Pestka ma rację. Polecam niesamowitą książkę p. Joanny Brożek o ks. Dolindo - Jezu Ty się tym zajmij
Plusów: 3 pestka 16.03.2019 13:33
Niezalogowany użytkownik Na takim posłuszeństwie Bogu i Kościołowi (przełożonym) wyrośli wielcy święci, a określenie "ślepe" nie ma nic wspólnego ze ślepotą o jakiej mówi współczesny świat.
Plusów: 8 Piotr 16.03.2019 13:18
Niezalogowany użytkownik Zabójstwo jest zawsze złem. Bez względu na okoliczności.
Plusów: 2 Adam R. 15.03.2019 16:51
Niezalogowany użytkownik @JO Rozkaz zabójstwa, walcząc w słusznej sprawie, o ile nie byłbym w stu procentach pewien, że byłoby to złem – tak. Zabijanie wszystkich naokoło, wzywając Boga na sąd, na pewno do czegoś takiego nie należy i jest grzechem przeciw Bogu i bliźniemu. Zalecam sceptycyzm wobec rzekomych wypowiedzi różnych ludzi, które prawdopodobnie przylepiła historia.

wszystkie komentarze >