107,6 FM

REGIObohaterka wyjechała na tory

Z dworca kolejowego w Kołobrzegu wyruszył w swoją pierwszą trasę pociąg z wizerunkiem Eweliny Nowak, bohaterskiej sanitariuszki, która poległa podczas walk o miasto w 1945 roku.

Wizerunek młodej bohaterki, Eweliny Nowak, znajduje się na jednym z pociągów POLREGIO, które jeżdżą po całym województwie. W poniedziałek 18 marca, w rocznicę zakończenia krwawych walk o miasto prowadzonych w 1945 roku, pierwszy taki pociąg odjechał z Kołobrzegu w kierunku Szczecina.

- Nie ma chyba lepszej okazji do promocji historii naszego regionu, Kołobrzegu i wojskowości polskiej, bo to dla nas, muzealników, jest szczególnie ważne. Tysiące ludzi będzie codziennie mogli poznać historię Eweliny Nowak - cieszy się dr Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Pochodząca z Wołynia, 20-letnia sanitariuszka, była żołnierzem Wojska Polskiego. W 1945 r. brała udział w tzw. ofensywie styczniowej. Jak podkreślają historycy, była zawsze ofiarna i zaangażowana i mimo młodego wieku cieszyła się szacunkiem starszych żołnierzy. Zginęła 13 marca podczas walk o Kołobrzeg - znalazła się w ogniu walk toczonych w rejonie ulic Trzebiatowskiej i Artyleryjskiej. Zginęła wynosząc spod ostrzału rannych żołnierzy, trafiona kulą strzelca wyborowego. Spoczywa na kołobrzeskim cmentarzu wojennym. Jej postacią inspirowany był kołobrzeski Pomnik Sanitariuszki, wzniesiony dla uczczenia wszystkich kobiet walczących w szeregach Wojska Polskiego. 

REGIObohaterka wyjechała na tory

- Obecność kobiet na pierwszej linii w Wojsku Polskim na Wschodzie nie dziwiło, ale sanitariuszki odgrywały rolę szczególną. One także walczyły za wolną Polskę - mówi dr Gładysiak i dodaje, że kołobrzeskie muzeum przygotowuje materiały promocyjno-edukacyjne na monitory, które będą pasażerom pociągu opowiadać o roli kobiet podczas II wojny światowej, a zwłaszcza podczas walk o Kołobrzeg.

Pojawienie się wizerunku bohaterki na pociągu to efekt kompanii edukacyjnej, którą uruchomiły Przewozy Regionalne, włączając się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W internetowym plebiscycie bohaterem województwa zachodniopomorskiego została właśnie Ewelina Nowak.

- W jakimś stopniu to także wyróżnienie dla mnie, że jako pierwszy mogę jechać tym wyjątkowym pociągiem. Będzie to też okazja, żeby więcej dowiedzieć się o tej bohaterce - przyznaje Waldemar Horoszczyk, kierownik pociągu, który wyjechał dzisiaj z kołobrzeskiego dworca.

Przez najbliższy rok wizerunek dzielnej 20-latki, która zginęła podczas walk o Kołobrzeg, ratując rannego żołnierza, będzie zdobił jeden z pociągów kursujących codziennie na trasie Kołobrzeg - Szczecin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama