107,6 FM

Mozambik: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych cyklonu i powodzi

Do ponad 200 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnego cyklonu Idai i powodzi, które nawiedziły pod koniec ubiegłego tygodnia Mozambik - poinformował we wtorek prezydent tego kraju Filipe Nyusi w telewizyjnym wystąpieniu po posiedzeniu rządu.

Dzień wcześniej władze Mozambiku, jednego z najbiedniejszych krajów świata, potwierdziły śmierć 84 osób.

Prezydent Nyusi obawia się, że żywioł mógł zabić ponad tysiąc osób. Przelatując helikopterem widział wiele ciał na zalanych terenach i dziesiątki wiosek pod wodą, która wylała z dwóch rzek, Pungwe i Buzi.

Cyklon Idai i powodzie przetoczyły się w miniony weekend przez południowo-wschodnią Afrykę, w tym Mozambik, Zimbabwe i Malawi, dotykając według ONZ 2,6 mln ludzi. W środkowej części Mozambiku dach nad głową straciło około 400 tysięcy osób. Wiele obszarów nadal odciętych jest od świata i nie dociera tam pomoc.

Czerwony Krzyż poinformował, że zalane są rozległe obszary na zachód od miasta portowego Beira. Półmilionowa Beira oraz jej okolice zostały zniszczone przez cyklon w 90 procentach. Kataklizm pozbawił miasto elektryczności, spowodował zamknięcie lotniska i odciął drogi prowadzące do reszty kraju.

"To najgorszy kryzys humanitarny w historii Mozambiku" - powiedział Jamie LeSueur z Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

W 15-milionowym Zimbabwe, które również nawiedziły cyklon Idai i powodzie, według ostatniego bilansu zginęło 98 osób. Władze Malawi potwierdziły śmierć 56 osób.

Meteorolodzy ostrzegają, że w dotkniętym kataklizmem regionie ulewny deszcz będzie padał do czwartku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama