107,6 FM

Jezus stał się człowiekiem od momentu poczęcia

Nie wszyscy chrześcijanie wyciągają wnioski z faktu, że w Nazarecie Bóg stał się człowiekiem.

Potrafimy latać w kosmos, penetrować głębię oceanów. Nasze prawo obejmuje olbrzymie obszary naszego życia. Nie potrafimy jednak ustalić, kiedy „zaczyna się” człowiek. Nie jest tak do końca. Dla nauki oczywiste jest, że człowiek zaczyna się w chwili poczęcia. Nie jest to oczywiste dla tych, którzy na zabijaniu dzieci nienarodzonych robią interes. I wmawiają, że aborcja to dla ludzi i „wygoda”, i „ratunek przed kłopotami”.

„Zarodek” czy „płód” oznaczają etapy życia człowieka jak „niemowlak” i „nastolatek”. Anioł mówił Maryi: „Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus”. No właśnie, nie pocznie kandydata na człowieka, nie pocznie „zarodka”, nie będzie nosiła „embrionu”. Pocznie Syna – człowieka. Tego samego, którego urodzi.

„Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny” - napisał Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae” (EV 61). O świętości ludzkiego życia od poczęcia i oszustwie aborcji pisze w najnowszym Gościu Franciszek Kucharczak.

Więcej znajdziesz TUTAJ oraz w najnowszym wydaniu drukowanym "Gościa Niedzielnego".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gość
  24.03.2019 16:56
  Z całym szacunkiem dla życia, ale taka argumentacja nie jest właściwa. Przekład z Biblii Tysiąclecia jest niedokładny, w oryginale Łk 1.31 brzmi "I oto poczniesz w łonie i poradzisz syna i nazwiesz imię jego Jezus". W grece kompozycja z kolejnym "kai" czyli "i" wskazuje zawsze na wynikowość. Słowa "porodzisz syna" pojawiają się dopiero jako następstwo poczęcia. Maryja w słowach anioła nie "poczęła syna", ani nie "poczęła Jezusa", tylko "poczęła w łonie". Jest to wyraz przekonania w judaizmie, że człowiekiem jest się od chwili narodzin.
  doceń 8
 • Dremor
  24.03.2019 17:53
  Powoływanie się na teksty biblijne by dowieść, że życie zaczyna się w chwili poczęcia jest bardzo ryzykowne. Judaizm zakłada, że płód staje się człowiekiem dopiero w momencie narodzin (rabini dokładnie określają ten moment, gdy głowa opuści ciało kobiety, lub połowa ciała, gdy mamy do czynienia z porodem pośladkowym). Prawo starotestamentalne rozróżniało dodatkowo kiedy ma się do czynienia z płodem "ukształtowanym" i "nieukształtowanym". Św. Paweł, mówiąc o sobie, że Chrystus ukazał się jemu jako "poronionemu płodowi" wskazywał na samego siebie, jako na "nie w pełni człowieka", któremu dopiero Chrystus nadał sens istnienia. Było to przejawem ówczesnego myślenia, wedle którego zarodek nie był równoznaczny z człowiekiem.

  Moment w którym płód staje się człowiekiem jest przedmiotem dociekań nie tylko nauki, ale i teologii. Przywołać tu można różne koncepcje, od Tomasza z Akwinu, zakładającego, że obdarzenie duszą następuje między 40 a 80 dniem od zapłodnienia, Grzegorza z Nyssy, który zakładał jednoczesny moment stworzenia ciała i duszy, czy teorie zakładające preegzystencję duszy, która istnieje przed ciałem (na wzór Logosu u Chrystusa).
  Dyskusja na ten temat w kościele przez 2000 lat jego istnienia była bardzo żywa, kolejni papieże, czy Doktorzy Kościoła zajmowali różne stanowiska na ten temat. Dziś dyskusja ta jest ucinana z powodu ryzyka, że przyjęcie teorii o późniejszym obdarzeniu płodu duszą może otworzyć furtkę do uznania aborcji, czy eksperymentów na embrionach, nie oznacza to, że w środowisku teologicznym nie jest ona prowadzona.
  doceń 10

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama