107,6 FM

Ciągle mierzymy się z powątpiewaniem

Wysłaliście poselstwo do Jana i on dał świadectwo prawdzie. J 5,33

J 5, 31-47

Jezus powiedział do Żydów:

«Gdybym Ja wydawał świadectwo o sobie samym, świadectwo moje nie byłoby prawdziwe. Jest ktoś inny, kto wydaje świadectwo o Mnie; a wiem, że świadectwo, które o Mnie wydaje, jest prawdziwe.

Wysłaliście poselstwo do Jana i on dał świadectwo prawdzie. Ja nie zważam na świadectwo człowieka, ale mówię to, abyście byli zbawieni. On był lampą, co płonie i świeci, wy zaś chcieliście radować się krótki czas jego światłem.

Ja mam świadectwo większe od Janowego. Są to dzieła, które Ojciec dał Mi do wypełnienia; dzieła, które czynię, świadczą o Mnie, że Ojciec Mnie posłał. Ojciec, który Mnie posłał, On dał o Mnie świadectwo. Nigdy nie słyszeliście ani Jego głosu, ani nie widzieliście Jego oblicza; nie macie także Jego słowa, trwającego w was, bo wy nie uwierzyliście Temu, którego On posłał.

Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo. A przecież nie chcecie przyjść do Mnie, aby mieć życie. Nie odbieram chwały od ludzi, ale poznałem was, że nie macie w sobie miłości Boga. Przyszedłem w imieniu Ojca mego, a nie przyjęliście Mnie. Gdyby jednak przybył ktoś inny we własnym imieniu, to przyjęlibyście go. Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

Nie sądźcie jednak, że to Ja was oskarżę przed Ojcem. Waszym oskarżycielem jest Mojżesz, w którym wy pokładacie nadzieję. Gdybyście jednak wierzyli Mojżeszowi, to i Mnie wierzylibyście. O Mnie bowiem on pisał. Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakżeż moim słowom będziecie wierzyli?»


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Judyta Syrek
Gość Niedzielny

 

Wysłaliście poselstwo do Jana i on dał świadectwo prawdzie. J 5,33

Jezuita Karl Rahner napisał kiedyś, że wiek XXI albo będzie wiekiem mistyki, albo go nie będzie w ogóle. Czytając dzisiejszą Ewangelię, w której Jezus zwraca uwagę na niedowierzanie ludziom żyjącym w bliskości z Bogiem – czyli na niedowierzanie mistykom, bo św. Jan Chrzciciel był mistykiem – można zadać pytanie, czego potrzebuje przeciętny człowiek, by uwierzyć Bogu. Czy jest w stanie uwierzyć? Abraham, Mojżesz, św. Jan Chrzciciel, apostołowie… W tym świecie działały już rzesze mężczyzn i kobiet świętych, którzy dali świadectwo o Bogu… A my ciągle mierzymy się z powątpiewaniem, jakby nam nie zależało, żeby istniał świat dalej. Tak jakby nam nie zależało na kolejnym stuleciu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Franc Asis
  04.04.2019 09:09
  Do Gabrieli: Słowo Boga zawarte w Piśmie Świętym otwiera serce na Miłość Boga i Miłość do drugiego człowieka. Bóg jest Miłością. Jeżeli zaś chodzi o Jana Chrzciciela, to użyte w zdaniu sformułowanie "...bo św. Jan Chrzciciel był mistykiem", jest jak najbardziej prawdziwe bo każdy prorok czerpie ze "zródła" Boga. Ten pokorny "Głos wołającego na pustyni", umniejszający siebie a wskazujący na Jezusa Chrystusa jest dla nas ciągłym przypomnieniem prawdziwej wartości życia człowieka.
 • Franc Asis
  04.04.2019 13:57
  Człowiek w tym "krótkim" życiu nie zrozumie istoty Boga, dlatego pozostaję przy swoim pojęciu "Miłości", ewentualną dyskusję pozostawiając na radosną wieczność. Co do proroków, to Sama napisałaś w pierwszym poście, że Pan posyła proroków kiedy chce i gdzie chce, natomiast w drugim, że prorok zawsze będzie samotny. Trochę stajesz w roli Pana Boga, który zawsze jest stały i wolny.
 • Franc Asis
  04.04.2019 14:00
  Myślę, że mylisz mistyków z charyzmatykami.
  doceń 0
 • Gabriela
  04.04.2019 18:25
  Nie wypowiadam się w kwestii mistyków czy charyzmatyków - to obca mi "materia".
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.