107,6 FM

Polska misjonarka o dramatycznej sytuacji w Mozambiku

Misjonarka s. Rozalia Paliczka, która od ponad 20 lat przebywa na misji w Mozambiku, opisuje w liście do Caritasu Polska dramatyczną sytuację tego kraju, podkreślając, że Mozambik jak Łazarz leży u drzwi świata cały poraniony i czeka na pomoc.

W liście przekazanym PAP w czwartek przez Caritas Polska misjonarka ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego s. Rozalia Paliczka autorka napisała, że cyklon Idai zostawił po sobie spustoszenia na skalę, której tutaj dotąd nie znano.

"Cyklony nawiedzają cyklicznie Mozambik, ale mniejsze, ten był wyjątkowy. Zniszczył praktycznie wszystko, włącznie ze zbiorami, i (...) zostawił miliony ludzi bez środków do życia" - czytamy w liście misjonarki.

Podkreśla ona, że dramatyczna jest sytuacja Beiry, 1,5-milionowego miasta, które żywioł zmiótł z powierzchni ziemi. Nowa i jedyna droga do miasta jest rozerwana w czterech miejscach. Prowiant dowozi się helikopterami lub samolotami. "Głód jest ogromny, zaś spożywane jedzenie wystarcza tylko, by zmylić żołądek" - podkreśla s. Rozalia.

Caritas Polska we współpracy z światową siecią Caritasu ruszył z pomocą poszkodowanym, przekazując 100 tys. złotych. Apeluje o modlitwę i dalszą pomoc finansową przez SMS charytatywny o treści Mozambik, nr 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT).

Potężny cyklon Idai oraz towarzyszące mu powodzie doprowadziły w Mozambiku do śmierci około 700 osób. Żywioł przetoczył się w miniony weekend przez południowo-wschodnią Afrykę, m.in. Mozambik, Zimbabwe i Malawi. Według szacunków ONZ z powodu cyklonu ucierpiały 3 miliony ludzi. Tylko w Mozambiku zniszczonych zostało ponad 90 tys. domów, przez co blisko 130 tys. ludzi trzeba było przenieść do tymczasowych schronień.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wysłała do Mozambiku 900 tys. szczepionek przeciwko cholerze, które w najbliższych dniach mają dotrzeć na miejsce. Ponadto WHO pomaga władzom w budowie trzech ośrodków leczenia cholery, w tym jednego w Beirze.

« 1 »
TAGI:
 • Edward
  28.03.2019 13:16
  Można by sprzedać biskupie pałace i pozyskane środki przeznaczyć je dla biednych w Mozambiku. Warto naśladować papieża Franciszka, który mieszka w skromnym pokoju hotelowym w domu św. Marty.
 • marek
  28.03.2019 13:26
  WHO, jak ludzie będą głodować to pieniądze wydane na walkę z cholerą pójdą na marne.
  doceń 2
 • Jaś
  28.03.2019 14:43
  Mozambik był kiedyś portugalski; w Portugalii pielęgnuje się pamięć o komandosach biorących udział w wojnie w Mozambiku w latach siedemdziesiątych; może warto, aby teraz ten kraj wspomógł swoją dawną kolonię?
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama