107,6 FM

Dofinansowanie remontów gliwickich kościołów

Radni Gliwic podjęli decyzję o udzieleniu finansowego wsparcia koniecznych remontów katedry oraz starego kościoła św. Bartłomieja.

Z miejskiego budżetu na ten cel zostanie przeznaczone 450 tys. zł. Decyzja zapadła na sesji Rady Miasta 28 marca. Dotacja taka jest możliwa, ponieważ oba kościoły są wpisane do rejestru zabytków. W sumie w minionych latach miasto przekazało już 3,8 mln zł.

Kościół św. Bartłomieja pochodzi z XIII wieku. Jego kompleksowa renowacja rozpoczęła się w 2009 roku. W tym roku 300 tys. zł z miejskiego budżetu zostanie przeznaczone na odbudowę fragmentu murowanego ogrodzenia kościoła od strony północno-wschodniej. Remont pozostałych fragmentów muru przełożono na kolejne lata.

Kościół katedralny Świętych Apostołów Piotra i Pawła wzniesiono w latach 1896-1900. Remont trwa w etapach od połowy minionej dekady. W tym roku 150 tys. zł z miejskiego budżetu zostanie przeznaczone na konserwację elewacji wieży kościoła z wyjątkiem fragmentu od strony dachu. Naprawiony zostanie mur konstrukcyjny i ceglane lico, wykonane będzie nowe spoinowanie. Prace zaplanowano na drugi i trzeci kwartał roku. Koszt inwestycji oszacowano na 1,1 mln zł. Remont będzie kontynuowany przez kilka kolejnych lat. 

Dofinansowanie remontów gliwickich kościołów   Stary kościół św. Bartłomieja w Gliwicach. Klaudia Cwołek /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama