107,6 FM

Ziobro: Izba Dyscyplinarna SN jest po to, by walczyć z takimi patologiami jak sędzia-złodziej

Izba Dyscyplinarna SN powołana jest po to, by walczyć z takimi patologiami jak sędzia-złodziej - powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według niego taki sędzia nie może być już sędzią nieskazitelnym.

Komisja Europejska wszczęła w środę wobec Polski postępowanie o naruszenie prawa unijnego, wysyłając pismo z formalnym zawiadomieniem. Sprawa dotyczy "nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów". Polski rząd na udzielenie odpowiedzi ma dwa miesiące. Zdaniem KE "nowy system dyscyplinarny" podważa niezawisłość polskich sędziów, nie oferując koniecznych gwarancji, by chronić ich przed kontrolą polityczną, zgodnie z wymogami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Uzasadniając decyzję, Komisja informuje, że nowy system dyscyplinarny nie gwarantuje niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która dokonuje przeglądu decyzji podjętych w postępowaniach dyscyplinarnych przeciwko sędziom.

Ziobro pytany w środę przez dziennikarzy w Sejmie, jak ocenia decyzję Komisji Europejskiej podkreślił, że Izba Dyscyplinarna jest wyłaniana przez Krajową Radę Sądownictwa, "która jest w dużo mniejszym stopniu zależna od czynników politycznych, jak ma to miejsce w Niemczech".

Zdaniem ministra, Izba Dyscyplinarna jest powołana po to, "by walczyć z patologiami" takimi jak na przykład sędzia, który kradnie wiertarkę. "A zdaniem dotychczasowych sędziów rozpatrujących jego sprawę w Sądzie Najwyższym - według dotychczasowych procedur dyscyplinarnych - dalej jest nieskazitelnym sędziom" - zaznaczył Ziobro.

"Niech pan spyta Polaków, czy sędzia-złodziej, który ukradł na gorącym uczynku w hipermakecie, albo w kiosku z gazetami może być dalej nieskazitelnym sędzią? My uważamy, że tak nie jest" - podkreślił szef MS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • zapytam
  03.04.2019 21:11
  Czy izba dyscyplinarna jest też po to by ukróci,ć kłamstwa Ministra Sprawiedliwości ???? że zapytam ???
  doceń 8
 • Czytelnik
  03.04.2019 21:27
  Jakimś dziwnym trafem przed sądem dyscyplinarnym stają tylko sędziowie, którzy wydali wyrok nie po myśli Ziobry.
  doceń 6
 • agnostos
  03.04.2019 22:03
  Ziobro, który tylko przez PO wywinął się spod Trybunału Stanu nie jest osobę godną sprawować nadzór na wymiarem sprawiedliwości.
  doceń 6
 • marek
  04.04.2019 08:43
  po 45 roku tzw.wymiar sprawiedliwości funkcjonuje w oparciu o metodologie stalinowską,co objawia się m,in,łamaniem prawa poprzez niestosowanie zasady"wątpliwości działają na rzecz oskarżonego",konieczności udowodnienia winy oskarżonemu,by go skazać;inną kwestą jest niski poziom intelektualny kadr,które maja np. problemy z logicznym myśleniem;te wszystkie czynniki skutkują absurdalnymi ,niesprawiedliwymi wyrokami,o których coraz częściej dowiadujemy się z mediów.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama