107,6 FM

Zero tolerancji dla pedofilii w archidiecezji wrocławskiej

"Nie mieliśmy wiedzy o zaproszeniu księdza do głoszenia rekolekcji, tudzież do pomocy w jakiejkolwiek parafii" - podkreśla rzecznik archidiecezji, odnosząc się do informacji medialnych na temat zaangażowania duszpasterskiego ks. Edwarda P. w jednej z parafii w Sobótce.

Jak podał portal OKO.press, kapłan - skazany niegdyś za molestowanie chłopców - zaangażowany jest w pracę duszpasterską w jednej z parafii w Sobótce. Ostatnio głosił tam rekolekcje wielkopostne.

Rzecznik wyjaśnia:

"Sprawa dotyczy faktów sprzed 17 lat. Jak wynika z dokumentów, wyrok skazujący kapłana na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata uległ zatarciu w 2007 r., a zatem kiedy rządy w diecezji objął abp Józef Kupny (w 2013 r.), ksiądz przedstawiał zaświadczenie o niekaralności.

Od momentu skazania do dnia dzisiejszego nie było żadnych niepokojących sygnałów dotyczących postępowania duchownego. Pomimo to, kiedy w 2013 r. aktualnie urzędujący metropolita wrocławski powołał komisję do zbadania wszystkich przypadków duchownych skazanych w przeszłości za czyny pedofilskie, pierwszym efektem jej prac było odwołanie księdza z urzędu proboszcza. Nigdy nie został mu powierzony żaden urząd w Kościele, a aktualnie przebywa w miejscu ustalonym z metropolitą wrocławskim, poza naszą archidiecezją. Nie jest to żadna parafia, placówka duszpasterska ani dom księży emerytów. Ksiądz arcybiskup Józef Kupny nigdy nie kierował go do żadnej pracy duszpasterskiej.

Nie mieliśmy wiedzy o zaproszeniu księdza do głoszenia rekolekcji, tudzież do pomocy w jakiejkolwiek parafii. Sprawa ta zostanie wyjaśniona przez wrocławską kurię.

Mogę z całą stanowczością stwierdzić, że w archidiecezji wrocławskiej obowiązuje zasada »zero tolerancji dla pedofilii«. Ksiądz arcybiskup powołał pełnomocnika ds. ochrony dzieci i nieletnich, który jest specjalnie przeszkolony zarówno od strony prawnej, jak i psychologicznej, by pomóc ofiarom przestępstw, a każda sprawa jest prowadzona, wyjaśniana i osądzana zgodnie z obowiązującymi przepisami zarówno od strony prawa cywilnego, jak i kanonicznego. Ponadto wobec osób skrzywdzonych deklarowaliśmy gotowość udzielenia wszelkiej pomocy, jaka będzie im potrzebna".

ks. Rafał Kowalski,
rzecznik archidiecezji wrocławskiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • SG
  07.04.2019 10:57
  "Arcybiskup powiedział mu: Idź do Domu Księży Emerytów, a on mówi: ja nie chcę! To sobie proszę samemu szukać parafii, zajęcia – o, w ten sposób mu arcybiskup powiedział”.

  Czyli prawdą jest, że Arcybiskup nie skierował go do pracy duszpasterskiej, ale nieprawdą jest, że obowiązuje zasada "zero tolerancji", ponieważ Arcybiskup nie wydał zakazu, a wręcz zachęcał do poszukiwania zajęcia na własną rękę.
  doceń 8
 • jurek
  07.04.2019 13:24
  BArdzo mało przekonywujące tłumaczenie. A jakieś sankcje np. degradacja proboszcza, który pozwolił na złamanie zasady "zero tolerancji" (czy to ta zasada faszystowska?)
  doceń 9
 • GOść
  07.04.2019 14:22
  Ile jeszcze takich spraw czeka na odkrycie przez media?
  doceń 4
 • GOść
  07.04.2019 14:30
  Rzecznik tłumaczy, że sprawa uległa zatarciu, ale przecież normy z 2001 roku nakazują zgłaszanie wszystkich spraw do Watykanu. Akta kurii w przeciwieństwie do wyroków nie ulegają zatarciu. Chyba, że nie zgłoszono tej sprawy do Kongregacji, ale jeśli coś takiego miało miejsce, to ówczesny Arcybiskup powinien ponieść konsekwencje kanoniczne.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama