107,6 FM

Dyrektor CKE: Niektóre szkoły zgłaszają, że mogą mieć problem z przeprowadzeniem egzaminu

Szkoły zgłaszają, że mogą mieć problemy z przeprowadzeniem egzaminów, ale nie jest to duża liczba szkół - powiedział PAP dyrektor CKE Marcin Smolik. Informację o tym, w ilu szkołach egzamin być może się nie odbędzie, poznamy tak naprawdę w środę - zaznaczył.

Zapewnił, że ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wszystko jest gotowe do przeprowadzenia egzaminów. Przypomniał, że kuratoria przekazują dyrektorom informacje o osobach chętnych do pracy w zespołach nadzorujących egzaminy.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności", m.in. z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Według ZNP w strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

Rozpoczęty w poniedziałek strajk zbiega się w czasie z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Ponad 350 tys. uczniów klas III gimnazjalnych z prawie 7 tysięcy w całym kraju powinno w środę, czwartek i piątek przystąpić do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. Pierwszego dnia będzie sprawdzana ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza, trzeciego - z języków obcych. Będzie to ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego. Od 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć.

"Z naszej strony wszystko, jak co roku, jest już gotowe: arkusze wydrukowane, gotowe do wysyłki, jutro zgodnie z wszystkimi procedurami będą dostarczone do szkół" - powiedział PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Pytany, czy w związku z trwającym strajkiem do CKE i do okręgowych komisji egzaminacyjnych dyrektorzy szkół zgłaszają, że mogą mieć problemy z jego przeprowadzeniem, przyznał, że są one sygnalizowane. "Nie jest to jednak jakaś duża liczba szkół" - powiedział. Podał, że dyrektorzy zgłaszają, że mogą mieć problem z powołaniem zespołów nadzorujących przebieg egzaminu. "Odsyłamy ich do kuratoriów, które prowadzą listy osób chętnych do pracy w zespołach. Kuratorzy przekazują dyrektorom szkół informacje o tych osobach" - poinformował Smolik.

Zaznaczył, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. "Informacje o tym, w ilu szkołach egzamin być może się nie odbędzie, poznamy tak naprawdę jutro. Każdy nauczyciel, który jutro przyjdzie do szkoły, może podjąć decyzję, że swój udział w strajku zawiesza. Mamy informacje z części szkół, że już teraz tak się dzieje - dyrektorzy szkół otrzymują od swoich nauczycieli informacje, że zawieszają udział w strajku" - powiedział dyrektor CKE.

Pytany, co w sytuacji, gdy dyrektorom szkół nie uda się znaleźć osób do komisji nadzorujących, odpowiedział: "Zobaczymy, jaka będzie skala zjawiska". "Ustawa mówi bardzo jasno, że terminy egzaminu są dwa: główny i dodatkowy. Mówi również, że termin dodatkowy jest dla tych uczniów, którzy w terminie głównym byli chorzy, albo wystąpiła jakaś sytuacja losowa, która uniemożliwiła im przystąpienie do egzaminu" - powiedział Smolik. Poinformował, że wystąpił do MEN o interpretacje prawną tego, czy strajk nauczycieli może być uznany za sytuację losową. "Czekam na tę interpretację przepisów" - dodał.

"Wiem, że to jest trudne, ale trzeba spokojnie poczekać do jutra" - zaznaczył dyrektor CKE.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, egzaminu ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim, w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.

We wtorek MEN poinformowało, że kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi zgłosiło się już do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących. "Do kuratorów oświaty wciąż napływają kolejne zgłoszenia od osób, które pozytywnie zareagowały na apel ministerstwa (...) Osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi czekają w gotowości do przydzielenia ich do konkretnych komisji egzaminacyjnych, jeśli dyrektorzy szkół będą mieli taką potrzebę" - czytamy w komunikacie resortu edukacji. Zaznaczono w nim, że wszyscy chętni nauczyciele, którzy chcą pomóc uczniom podczas egzaminów, nadal mogą zgłaszać się do kuratoriów oświaty.

Poinformowano w nim, że zadaniem członka zespołu nadzorującego jest w szczególności zapewnienie samodzielnej pracy uczniów w czasie trwania egzaminu w danej sali. Członkowie zespołu po zakończeniu egzaminu zbierają od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych, karty odpowiedzi lub karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych, porządkują i pakują zebrane materiały. "Każda okręgowa komisja egzaminacyjna przygotowała materiały instruktażowe dla osób, które zgłoszą się do właściwego kuratorium. Materiały te zostaną przesłane osobom zainteresowanym drogą mailową. Będą również udostępnione na stronach internetowych każdej okręgowej komisji egzaminacyjnej" - podało MEN.

« 1 2 »
 • Taurus
  09.04.2019 16:37
  Jeżeli chociaż w jednej ze szkół nie odbędą się testy - to porażka jest na całej linii. Moja córka marzyła o tym by dalej kształcić się w liceum. A jutro w gimnazjum w Kosakowie testy gimnazjalne się nie odbędą, bo tak zdecydowali bardzo zatroskani o siebie związkowcy i pewni siebie rządzący. I co ja, ojciec, mam mojej córce powiedzieć, jak powiedzieć że nie będzie mogła złożyć dokumentów w rekrutacji, jak ją pocieszyć?
 • GOŚĆ
  09.04.2019 19:23
  W historii polskiej edukacji, mieliśmy "Syzyfowe prace", dzieci Wrześni, tajne komplety w czasie okupacji za które groziła nawet śmierć. Wszystko to było za sprawą obcego panowania nad narodem polskim. Ale żeby w XXI w., w wolnym kraju nauczyciele wykształceni za podatki rodaków stanęli przeciwko dzieciom i młodzieży, uniemożliwiając im dalszą edukację to się w głowie nie mieści. Jeżeli w to wprzęgnięta została polityka, to jak nisko moralnie musieli upaść politycy żeby zaserwować narodowi polskiemu taki horror. Tak horror! Bo jeden z drugim zdobył wykształcenie bez przeszkód, a dzisiaj odmawia prawa swoim młodszym rodakom. Skandal, a nawet grzech wołający o pomstę do nieba. Tak jest to grzech: uciskanie ubogich, wdów i sierot. Bo kto bogaty kształci się prywatnie, w tym za granicą i jemu nie zamyka się przed nosem szkoły, nauczyciele nie odmawiają lekcji, egzaminów. Być może lewicowe poglądy nie uwzględniają takiej argumentacji, ale pozostaje jeszcze konstytucyjne prawo do nauki. Skandaliczne jest zachowanie związkowców w tej całej bitwie, bo widać po ich działaniach, że mają na uwadze własne interesy. W tej batalii tak naprawdę nie chodzi o postulaty nauczycielskie, artykułowane przed kamerami, w radiu, prasie, internecie. Chodzi o władzę, w tym o władzę nad duszami. A wszystko to wygląda bardzo brutalnie dla mnie człowieka już starego, przyzwyczajonego do obowiązku, odpowiedzialności, etosu nauczyciela. Przez 30 lat wolnej Polski nikomu tak naprawdę nie chciało się uporządkować i ucywilizować edukacji. Wymaga to ogromnej pracy, wiedzy, fachowości, uporu, a przed wszystkim apolityczności. Tymczasem wszystko kończy się prowizorką, działaniem na ostatnią chwilę, a nawet in extremis jak dzisiaj. Efekt - jesteśmy w rankingu uczelni wyższych na świecie gdzieś w 3- ciej (UW), 4-tej setce
  doceń 0
 • CSOG
  09.04.2019 23:04
  " jak nisko moralnie musieli upaść politycy żeby zaserwować narodowi polskiemu taki horror." wreszcie ktoś zauważył kto narodowi polskiemu zafundował ten horror. Bo nauczyciele, podobnie jak uczniowie są w tym horrorze tylko ofiarami. :(
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama