107,6 FM

Zabrali Pana Młodego

Jesteśmy przyzwyczajeni do szatkowania Triduum na poszczególne dni. A tymczasem to jedno wydarzenie zbawcze. Jedno wielkie święto.

Dlatego Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek nie kończy się rozesłaniem. Liturgia trwa. Kończy się błogosławieństwem po procesji rezurekcyjnej.

W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę gromadzimy się przed świtem na Ciemnej Jutrzni, czyli modlitwie brewiarzowej o specjalnej dostosowanej do dni Triduum treści. Przy pustym tabernakulum, ogołoconym ołtarzu wchodzimy w tajemnicę wielkopiątkowego poranka. Czuwamy z Jezusem uwięzionym, osamotnionym. W ciszy Wielkiej Soboty doświadczamy swojego osierocenia. Zabrali Pana Młodego. Chrystus Wschodzące Słońce zasnął. Ciemność i cisza spowiły ziemię.

"Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Tobie, Adamie, rozkazuję: Zbudź się, który śpisz! Powstań, wyjdźmy stąd! Dla ciebie, który porzuciłeś ogród rajski, Ja w Ogrodzie Oliwnym zostałem wydany Żydom i ukrzyżowany w ogrodzie. Cios zadany Mi włócznią złamał włócznię skierowaną przeciw tobie". Ten znany tekst starożytnej katechezy na Wielką Sobotę, cały czas chwyta za serce. Niemniej poruszające są pozostałe homilie ojców Kościoła.

Jedne z najpiękniejszych tekstów paschalnych, w wyborze Jacka Dziedziny, można przeczytać w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego" na niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w artykule "Pascha ojców".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama