107,6 FM

Prezydent złożył życzenia z okazji 85. urodzin Jana Kobuszewskiego

"Pana dorobek artystyczny zajmuje trwałe miejsce w dziejach polskiej kultury" - napisał Andrzej Duda w liście do aktora.

"Z okazji Pańskich 85. urodzin składam najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Dzisiejszy wyjątkowy jubileusz stanowi znakomitą okazję, aby przekazać Panu wyrazy uznania dla Pana dorobku artystycznego, który zajmuje trwałe miejsce w dziejach polskiej kultury" - napisał prezydent w liście opublikowanym w piątek na stronie Kancelarii Prezydenta.

Prezydent podkreślił, że aktorskie dokonania Kobuszewskiego "budzą powszechny szacunek, pozostając niedościgłym wzorem dla kilku pokoleń adeptów tej sztuki".

"Wybitne kreacje teatralne, filmowe, estradowe, wreszcie realizacje radiowe czy telewizyjne udowadniają, że oprócz niezbędnych w tym zawodzie predyspozycji i talentu zawsze miał Pan na uwadze rzetelną pracę nad rolą. Widzowie i krytycy cenili Pańską precyzję, staranność, a także dystans i finezyjnie podaną ironię" - zaznaczył prezydent.

Wskazał, że Kobuszewski "w szerokim repertuarze ukazał różnorodne osobowości i charaktery". "Takie były uwielbiane przez publiczność kreacje w +Wielokropku+, +Kabarecie Starszych Panów+, +Kabarecie Olgi Lipińskiej+ czy w legendarnym Kabarecie +Dudek+. Nie sposób również nie wymienić Pana udziału w takich programach rozrywkowych, serialach i słuchowiskach, jak +Bajki dla dorosłych+, +Barbara i Jan+ oraz +Rodzina Poszepszyńskich+" - zwrócił uwagę.

"Wypełnieniem tego wspaniałego obrazu są Pańskie role w pamiętnych spektaklach Mrożkowskich, w sztukach Aleksandra Fredry i filmach Stanisława Barei" - dodał.

Prezydent ocenił, że w czasach PRL-u kwestie wygłaszane przez bohaterów Kobuszewskiego "wywoływały radość i uśmiech, tak wówczas potrzebne w pokonywaniu codziennych absurdów". "Trafiały też do języka potocznego i ze względu na popularność z pewnością można było nimi zapisać niejedną stronę. Jednocześnie Pana ciekawe interpretacje skłaniały do refleksji nad zwykłym człowiekiem, który ma swoje braki i wady, ale chce też jakoś +urządzić się+ w nawet najbardziej niesprzyjających okolicznościach" - podkreślił prezydent.

Zwracając się do Kobuszewskiego napisał, "lecz to nie tylko Pańska twórczość artystyczna budziła wzajemną życzliwość i wlewała otuchę w ludzkie serca. Dopełnieniem tego jest Pana osobista postawa - niezwykła pogoda ducha, dobroć i optymizm, które tak szczerze i od zawsze nas ujmują".

"Dziękując Panu za te wszystkie wspaniałe interpretacje, raz jeszcze proszę o przyjęcie najlepszych gratulacji i urodzinowych życzeń" - dodał Andrzej Duda.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama