107,6 FM

Franciszek: Bóg usuwa kamień śmierci i grzechu

Podczas Liturgii Wigilii Paschalnej papież Franciszek przypomniał o tym, że Wielkanoc to święto usuwania kamieni. Bóg usuwa najtwardsze kamienie, o które rozbijają się nadzieje i oczekiwania: śmierć, grzech, lęk, światowość.

Franciszek przywołał postać kobiet, które szły do grobu, aby namaścić ciało Jezusa z obawą, że ich pragnienie zniweczy kamień tarasujący wejście. Takich kamieni – dodał – nie brakuje i w naszym życiu. Mogą nimi być kamienie nieufności.

„Kiedy robimy miejsce dla idei, że nic się nie udaje i że to, co najgorsze nigdy się nie skończy, zrezygnowani zaczynamy wierzyć, że śmierć jest silniejsza niż życie, a sami stajemy się cyniczni i szyderczy, niosąc niezdrowe zniechęcenie. Dodając kamień do kamienia budujemy w nas pomnik niezadowolenia, grobowiec nadziei. Narzekając na życie, uzależniamy je od narzekań i czynimy niezdrowym duchowo – stwierdził Ojciec Święty. – W ten sposób wkrada się rodzaj psychologii grobu: wszystko tam się kończy, bez nadziei, że wyjdzie stamtąd żywe. Oto jednak przenikliwe pytanie Wielkanocy: Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Pan nie jest obecny w rezygnacji. Zmartwychwstał, nie ma Go tam; nie szukaj Go tam, gdzie Go nie znajdziesz: nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Nie wolno grzebać nadziei! ”

Innym kamieniem, który zamyka nasze serca jest grzech. Papież zaznaczył, że jest nim szukanie życia wśród umarłych, stąd nieraz nad światło Jezusa przedkładamy blask pieniędzy, kariery, przyjemności, pychy. Franciszek przypomniał, że kobiety u grobu Jezusa, kiedy usłyszały głos aniołów, bały się nawet podnieść wzrok. Wolimy bowiem pozostawać w naszych ograniczeniach i lękach, bo wtedy to my jesteśmy najważniejsi i nasze serce nie otwiera się na Jezusa. On się jednak tym nie zraża i ciągle wzywa do spojrzenia w niebo, bo dla niego zostaliśmy stworzeni.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Datezone.com
  21.04.2019 10:11
  Zmartwychwstał Alleluja!
  doceń 0
 • mee...
  21.04.2019 12:11
  Ten, Ktory byl, a przyszedl w ciele ludzkim na swiat, ukrzyzowan przez swiat, ktorym zawlada diabel wraz ze swoim nasieniem i swoimi wyznawcami, ktorych zwiedli...byl aktem jednorazowym i nie powtarzalnym. Syn poszluszny swemu Ojcu i dla Ojca swego wypelnil wole Jego, Bog poslal Syna swego na swiat - ku chwale swojej. Nie celebrujcie smierci na krzyzu zatem, bo to cialo ludzkie umarlo...a umarlo dlatego by pokazac, ze smierc nie istnieje. Nich zatem umarli chowaja umarlych i rozpaczaja nad nimi...Wy natomiast sie radujcie nie okazjonalnie, a przez cale zycie ciala tu na ziemi, ktora przeminie by nastalo zycie wieczne.
  doceń 0
 • mee...
  21.04.2019 12:27
  ...powolani do zycia przez Tego, Ktory jest Duchem na Jego podobienstwo tez jestesmy duchami, ktorym dano cialo, tak jak Syn dostal cialo z matki swojej i upodobnil sie do nas - pokazal nam, ze jestesmy duchowi...Ale to przedewszysktiem uczynki naszego ciala czyli wybory wolnej woli czyli naszej wolnosci danej nam od Boga - to wolnosc nasza czyni wybory miedzy dobrem i zlem, bo tak jak dobro nie pochodzi od nas, bo Dobrym jest tylko Bog...tak i zlo od nas nie pochodzi, a pochodzi z ciemnosci od zlego.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama