107,6 FM

Nowy sędzia Trybunału Konstytucyjnego

W nocy z czwartku na piątek posłowie wybrali sędziego Wojciecha Sycha na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego w miejsce kończącej kadencję sędzi TK Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz.

Za wyborem sędziego Sycha głosowało 228 posłów, 118 było przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej pozytywnie kandydaturę sędziego Sycha na stanowisko sędziego TK zaopiniowała komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Kandydatura sędziego Sycha do TK została zgłoszona przez grupę posłów PiS.

Wojciech Sych jest doktorem prawa. Był sędzią Sądu Okręgowego w Poznaniu i sędzią penitencjarnym. 10 października 2018 r. prezydent Andrzej Duda powołał go na urząd sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej. Kandydaturę Sycha do TK zgłosił klub PiS. Obowiązujące przepisy, zabraniają łączenia funkcji sędziego TK i sędziego SN. Oznacza to, że aby objąć stanowisko w Trybunale sędzia Sych będzie musiał zrezygnować z funkcji w SN.

6 maja kończy się 9-letnia kadencja sędzi TK Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz. Wybrano ją do Trybunału 6 maja 2010 roku. Kadencja trzech kolejnych (Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika) mija 3 grudnia 2019 r., a czwartego (Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej) - 5 stycznia 2020 r. W TK zasiada 15 sędziów.

« 1 »
 • Ptyś
  26.04.2019 20:51
  Bardzo dobry sędzia! Więcej takich!
  doceń 1
 • gość
  27.04.2019 08:05
  nie napisaliście, że Pis po północy (bardzo lubi działać w nocy- czegoś Wam to nie przypomina?) przeprowadził lotem błyskawicy przes sejm i senat nowelizację ustawy o KRS, wykluczajacą m.in. możliwość wnoszenia odwołań od uchwał KRS z wnioskami o powołanie sędziów SN (sic!). To kolejny ważny punkt pokazujący przywiązanie naszych władz do zasad praworządności (przywiązanie wynikające zresztą z nazwy partii) i stanowiący odpór grupom wichrzycieli (nauczycielom, niepełnosprawnym i ich opiekunom, lekarzom,sędziom, politykom opozycji- uzbierało się) próbującym destabilizować nasz kraj. Na szczęście zdrowa tkanka narodu stanowi większość ;-)
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama