107,6 FM

Życzenia od sekretarza stanu Pompeo z okazji 3 Maja

Sekretarz stanu Mike Pompeo w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych złożył życzenia Polsce z okazji przypadającej w piątek rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja.

"W imieniu rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki składam moje gratulacje i najlepsze życzenia Narodowi Polskiemu z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji" - napisał Pompeo w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Departamentu Stanu.

"Powszechnie uważana za jedną z pierwszych nowoczesnych konstytucji w Europie, Konstytucja 3 Maja była przełomowym punktem w dążeniu waszego kraju do wolności i demokracji" - dodał.

Pompeo przypomniał też o wizycie, którą złożył w Polsce na początku tego roku, podczas której miał okazję zobaczyć "olbrzymi postęp", jaki zrobiła ona od czasu upadku komunizmu. Wyraził także nadzieję, że rok 2019, w którym przypada wiele ważnych rocznic, będzie okazją do wzmocnienia sojuszu między oboma państwami.

Uchwalona w 1791 r. Konstytucja 3 Maja była pierwszą ustawą zasadniczą w nowoczesnej Europie i drugą na świecie - po amerykańskiej, która weszła w życie w 1789 r.

Jedną z rocznic, o których wspomniał Pompeo, jest obchodzone w tym roku stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

« 1 »
  • Podaj nick
    03.05.2019 11:21
    Czasem naprawdę mam wrażenie, że 3/4 polityki polega na poklepywaniu po pleckach i potrząsaniu rączek.
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama