107,6 FM

Spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów w Warszawie

W Sekretariacie KEP Polski odbyło się spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Kościoła katolickiego z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i KEP. Wziął w nim udział również nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Jak poinformowało PAP w środę biuro prasowe Episkopatu Polski, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP bp Krzysztof Nitkiewicz wyjaśnił, że Kościół katolicki nie jest członkiem Światowej Rady Kościołów, jednak od lat prowadzi z nią dialog. "Wzajemne relacje są bardzo istotne chociażby w kwestiach związanych z podejmowanymi inicjatywami ekumenicznymi" - powiedział biskup.

Wspólna Grupa Robocza Światowej Rady Kościołów i Kościoła katolickiego obraduje w Warszawie od 6 maja. Jej moderatorami są metropolita Trgoviste Nifon oraz arcybiskup Dublina Diarmuid Martin. 7 maja członkowie Grupy Roboczej spotkali się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i Episkopatu Polski. Obecny był również nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Posiedzeniu przewodniczył metropolita Nifon, który przedstawił na wstępie działalność Światowej Rady Kościołów oraz jej kontakty z Kościołem katolickim. Biskup Nitkiewicz wyraził radość z wyboru Warszawy na miejsce obrad Grupy Roboczej, wyrażając nadzieję, że "umożliwi to zaznajomienie się ze stanem dialogu ekumenicznego w Polsce".

"My w Polsce mamy wspaniałą tradycję tolerancji religijnej i dzisiaj ta współpraca jest potrzebna, zarówno jeśli chodzi o pielęgnowanie tradycji, wartości chrześcijańskich, jak i w celu integrowania społeczeństwa. Społeczeństwo, które jest czasami podzielone, potrzebuje kogoś, kto będzie pomagać wybudować mosty we wzajemnych relacjach. Takie jest nasze zadanie wynikające z Ewangelii. I myślę, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który jest takim najbardziej znanym momentem troski o wspólnotę, o bycie razem, będzie później owocował nowymi inicjatywami" - podkreślił bp Nitkiewicz.

« 1 2 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama