107,6 FM

Książka-świadectwo biskupa porwanego i torturowanego przez Al-Kaidę

Książka "Porwany w Iraku" to niezwykle cenne świadectwo irackiego biskupa Saada Hanny oraz zachęta dla ludzi Zachodu do rachunku sumienia. W sierpniu 2006 r. został on porwany w Bagdadzie przez muzułmańskich ekstremistów z Al-Kaidy, był torturowany i przez 28 dni, pod stałą groźbą utraty życia, zmuszany do wyparcia się wiary i Chrystusa.

"Porwany w Iraku" skłania także ludzi Zachodu, do refleksji i zrobienia rachunku sumienia, czy i na ile przyczynili się do potężnej fali prześladowań chrześcijan w Iraku i jak niewiele zrobili, aby uchronić ich od eksterminacji i nagłaśniać ich tragedię. Tym bardziej, że informacje o dramatycznej sytuacji chrześcijan w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie przyjmujemy zazwyczaj z obojętnością i zbywamy zazwyczaj uproszczonym tłumaczeniem tragedii.

Kto z nas przejął się i pamięta choćby o zamordowanym w 2008 r. w Mosulu arcybiskupie Paulosie Faraju Rahha, czy ojcu Gassanie Isam Bidawedzie Gannim, który w 2007 r. został wraz z trzema diakonami zbity, gdy odmówili przejścia na islam. A przecież ich los podzieliło wielu innych kapłanów, diakonów i świeckich. Przypomnijmy też, że w 2003 r., przed wybuchem wojny w Iraku żyło tam ok. półtora miliona wyznawców Chrystusa, co stanowiło ok. 6 proc. społeczeństwa. Obecnie szacuje się, że liczba chrześcijan spadła do 200 tys.

Zachętą do lektury książki niech będzie też to, że od pierwszych stron czyta się ją jednym tchem jak dobry kryminał.

Biskup Saad Sirop Hanna urodził się w 1972 r. Zanim trafił do seminarium w Bagdadzie, został inżynierem aeronautyki. W 2001 r. przyjął święcenia kapłańskie po których kontynuował studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i w 2008 r. obronił doktorat z filozofii. W 2014 r. został mianowany biskupem tytularnym Hirty i sprawuje funkcje: wizytatora apostolskiego dla mieszkających w Europie katolików chaldejskich, biskupa pomocniczego patriarchy chaldejskiego w Bagdadzie, w Iraku, i jest profesorem wizytującym w Instytucie Historii Średniowiecznej Uniwersytetu Notre Dame.

Książka ukazała się nakładem oficyny Edycja Świętego Pawła. Jutro w południe w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (skwer. kard. Wyszyńskiego 6) odbędzie się prezentacja książki. W spotkaniu z dziennikarzami weźmie udział autor "Porwanego w Iraku".

« 1 2 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama